Tak jsme se dočkali jara. Doufejme, že po turbulentním březnu, nastane čas postupného zklidňování. Válečný konflikt na Ukrajině zasáhl nejen finanční rozpočty našich klientů díky raketově rostoucím cenám pohonných hmot, ale také přinesl nové situace, na které budeme muset reagovat.
Ať se jedná o nevyzpytatelné výkyvy na investičních trzích či o situaci na tuzemských silnicích, kde roste počet vozidel s ukrajinskou SPZ. Březen je také měsícem daní. Na popularitě mu to nepřidá, ale nic s tím nenaděláme. Je to každý rok stejně hektické. Protože stále více lidí začíná využívat různé investiční nástroje, přinášíme pohled expertů na danění investic. Naše klienty samozřejmě nenecháme na holičkách. Jsme připraveni jim s odbornou péčí zajistit zpracování a podání daňového přiznání. A protože jarní počasí jistě vyláká na silnice netrpělivé motoristy, je dobré si připomenout pravidla pro jednání v nepříjemných situacích. I zde stojíme za našimi klienty. Případné likvidace pojistných události řešíme za klienty se specialisty na likvidace v rámci služby Garance EUCS. Přestože se jedná o špičkový servis, tak nám všem přeji, abychom tuto službu potřebovali co nejméně.
Přeji vám pohodový duben a krásné Velikonoce
Ing. Jaroslav Pultar
Trhy ve čtvrtek ráno 24. února významně poklesly poté, co Rusko zahájilo vojenské operace na Ukrajině. Hlavní akciové indexy po celém světě jsou v mínusu, zatímco cena ropy vystřelila ke 100 dolarům za barel. Riziková aktiva jako Bitcoin padají, zatímco bezpečné přístavy, jako americké státní dluhopisy, dolar nebo zlato výrazně rostou. Evropské akcie se obchodují o téměř 4 % níže.
Každý válečný konflikt vyvolává mnoho otázek v našich myslích a některé se týkají i našich peněz. Jedna z nich zřejmě bude, “jak ochránit své úspory, abych o ně nepřišel”. Rozhodujeme-li se na základě strachu o peníze, mohou být naše rozhodnutí chybná. Je proto důležité zachovat chladnou hlavu.
Z dlouhodobého pohledu zůstaly trhy většinou přes četné válečné konflikty odolné. Podíváme-li se na 18 konfliktů od roku 1940, byl průměrný pokles cen akcií 5,4%. Podívejme se například na invazi USA do Panamy v roce 1989. Trhy reagovaly 1,9% poklesem, ale za 6 měsíců už byly 8 % v plusu.
V posledních dvou letech začala řada Čechů zhodnocovat své úspory pomocí investic. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i o poznání méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Pro některé investory to může být letos úplná novinka. Poradíme vám, co si má běžný investor ohlídat. A není třeba panikařit, je řada případů, kdy povinnost podávat daňové přiznání nevzniká.
Začněme letošními termíny. Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2021 je třeba finančnímu úřadu odevzdat do 1. 4. 2022. Budete-li podávat přiznání elektronicky, je lhůta prodloužena o jeden měsíc, a to do 2. 5. 2022. S daňovým poradcem lze pak přiznání odevzdat až do 6 měsíců po skončení zdaňovacího období, tedy do pátku 1. července 2022.
Formulář si můžete stáhnout na stránce Finanční správy například zde, případně můžete vstoupit do formuláře pro elektronické podání zde. Tento text není návod, jak vyplnit daňové přiznání, ale spíš základní přehled pro investory, zda musejí daňové přiznání vůbec podávat. Pokud si s papírováním nebudete vědět rady, spojte se s námi. Pomůžeme Vám společně ve spolupráci s daňovým poradcem.
S trvajícím válečným konfliktem přibývá na českých silnicích aut s ukrajinskou registrační značkou. Jak postupovat v případě nehody s ukrajinským řidičem? A kdo zaplatí škodu? Česká kancelář pojistitelů zavedla dvouměsíční dobu hájení.
Na silnicích se objevuje stále víc aut s ukrajinskou značkou, a přestože mohou být řidiči opatrní a zodpovědní, musíme si uvědomit, že se pohybují nejistě a v neznámém místě. Tím pádem může častěji docházet k dopravním nehodám.
Na rostoucí množství lidí, kteří utíkají ve vozidlech před válkou na Ukrajině zareagovala Česká kancelář pojistitelů. Pro občany Ukrajiny od začátku března platí takzvaná dvouměsíční doba hájení.
Obdobné řešení bylo přijato také na Slovensku, kde opatření k hrazení škod ze strany garančního fondu platí po dobu jednoho měsíce do konce března 2022. V Polsku po překročení hranic dostávají ukrajinští motoristé rovnou zelenou kartu na měsíc zdarma.
Bankovní účty jsou dnes samozřejmostí, má je devět z deseti českých domácností. A běžnými se stávají i pojistky, které k účtům banky nabízejí. Začalo to pojištěním platebních karet, následovalo cestovní pojištění, v posledních letech se můžeme stále častěji setkat i s pojištěním běžných výdajů, jako jsou účtenky za elektřinu nebo nájem. Tyto pojistky mají pomoct v situacích, kdy člověk sám platit nemůže. V dobách rekordního zdražování může taková možnost přijít ledaskomu zajímavá, ale rozhodně se vyplatí podívat dané nabídce pod pokličku. Obsah tohoto pojistného hrnce totiž nemusí každému přijít k chuti.
Pojištění pravidelných výdajů dnes nabízí většina tuzemských bank. Hned na úvod je potřeba vymezit, kdy lze takové pojištění uplatnit. Přirozeně to není na libovůli klienta, který si řekne, že má v daném měsíci pro své peníze lepší využití, než je placení složenek. Pojistné krytí se vztahuje na situace, jako je ztráta zaměstnání, pracovní neschopnost, nejvážnější invalidita 3. stupně, nebo v nejhorším případě smrt.
Bodové ohodnocení bolestného po dopravní nehodě vychází z Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví a výpočet tohoto nároku se každý rok mění v závislosti na hodnotě jednoho bodu bolestného, která je aktuálně stanovena na 378,39 Kč. Od čeho se odvíjí a jak je tomu u pracovních úrazů?
CO JE BOLESTNÉ?
Pojmem bolestné označujeme náhradu za vytrpěnou bolest při újmě na zdraví, která spočívá zejména v tělesném a výjimečněji také duševním utrpení. Další informace o tom, co je bolestné a jak se počítá nebo hodnota bodu bolestného pro rok 2022 naleznete v článku.
BOLESTNÉ PO AUTONEHODĚ
Bolestné po dopravní nehodě může uplatnit poškozený řidič, spolujezdec, cyklista, ale také třeba zraněný chodec. Odškodnění bolestivého stavu, určité míry nepohodlí, stresu či obtíží spojených s utrpěnou zdravotní újmou je řešeno finanční náhradou a vychází ze zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, konkrétně z § 2958.
POZVÁNKA
Pohledy z majáku – Základy spotřebitelských úvěrů
Termín:pondělí 2. května v 18 hodin
Jaké druhy úvěrů mohu využít?
Co všechno je potřeba pro vyřízení hypotéky? Jak samotný proces vyřízení hypotéky vypadá? Praktický příklad modelace hypotéky.
NOVÝ SAZEBNÍK SLUŽEB
Od 1. dubna 2022 platí ve společnosti Pultar a partneři nový Sazebník služeb. Cílem je zvýšit kvalitu a úroveň servisu našim prémiovým klientům. Kromě avizovaného elektronického šanonu se mohou klienti těšit na pravidelný infomační servis v podobě rozšířené verze e-ZPRAVODAJE. V té budeme uvádět plné texty jednotlivých příspěvků a budou k dispozici pouze klientům se servisním balíčkem PREMIUM. Do konce dubna bude rozšířená verze na webu Pultar a partneři ještě volně dostupná všem a potom se přesune do uzavřené klientské sekce. O dalších novinkách klienty průběžně informujeme.
PŘEDSTAVENÍ SERVISU PULTAR A PARTNEŘI
Jak pracujeme s klienty v rámci odborného servisu Pultar a partneři, co je součástí informačního servisu, proč je dobré mít svůj Finanční plán, k čemu slouží Investiční plán, na koho se mohou klienti obrátit?
Toto bude součástí webináře, který se uskuteční v pondělí 30. 5. 2022 v 18 hodin Připravujeme i sérii krátkých videí. Cílem je srozumitelně ukázat, jak se o klienty v Pultar a partneři staráme, co všechno jim servis přináší. Těšit se na ně můžete v průběhu měsíce května a budou k vidění na stránkách www.pultarapartneri.cz.
Zaujal vás tento díl našeho zpravodaje? Chcete toto vydání stáhnout pro pozdější použití i ve formě pdf?
V případě, že stojíte o zasílání informací z našeho informačního servisu poskytovaného našim klientům, vyplňte níže vaše kontaktní údaje, popř. uveďte, o jaký typ informací máte zájem (např. všeobecné, investice, reality atd.)
Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.