FB Pixel

ZPRAVODAJ

Měsíční přehled toho nejzajímavějšího nejen ze světa financí.

–⁠ 5 –⁠

květen 2022

Úvodní slovo

Ing Jaroslav Pultar

Tak se nám konečně přiblížilo léto. Slunce si nachází cestu a připravilo nám již několik příjemných dnů, kdy teploty vylétly vzhůru. Bohužel nejen teploty jsou to, co letí vzhůru. Květen byl ve znamení dále rostoucí inflace a také rostly sazby na hypotečních úvěrech. Ze všech stran slyšíme, jaká je to katastrofa, že TO tu ještě nebylo. Ale bylo.

V příspěvku věnovaném hypotékám konstatujeme, že sazby již překonaly pětiprocentní hranici. Není třeba se ale hned hroutit. Za prvé, my, věkově starší, jsme byli před pár lety šťastní, že sazba konečně dosáhla pěti procent. Jenže to šly sazby opačnou cestou. Řada z nás startovala svou hypotéku na dvanácti procentech. Ukazuje se, že tedy záleží na úhlu pohledu. Je tedy ta pomyslná sklenice vody poloprázdná nebo poloplná? Ve prospěch vzetí úvěru oproti „naší“ době hraje vysoká inflace, která úvěry zlevňuje. Takže pokud se rozhodujete, zda úvěry vzít či ne, dívejte se spíše na absolutní výši splátky a její vliv na vaše rodinné finance. Nezapomínejte, že rostou i ceny energií, potravin, pohonných hmot a dalších produktů, které jsou pro fungování rodiny nezbytné. Nezapomínejte také na to, že pokud plánujete založení rodiny, tak vám navíc ještě klesnou i příjmy. Pokud si nejste jisti, jak se správně rozhodnout, přijďte k nám popovídat a my vám postavíme bezpečný finanční plán.

V dalších příspěvcích se věnujeme návodům, jak řešit nepříjemné záležitosti z pohledu náhrad za zdravotní újmy. Slunce láká, motoristé a motorkáři, buďte na sebe opatrní!

No a evergreenem se stává téma investování. S nadsázkou se dá říci, že dnes neexistuje žádný garantovaný spořící nástroj, který by porazil tak vysokou inflaci.

Pokud vám někdo nabízí vysoké zhodnocení za krátkou dobu, třeba do dluhopisů, buďte dvojnásob opatrní.

Přeji vám krásný a pohodový předprázdninový čas

Ing. Jaroslav Pultar
3gold

Ztížení společenského uplatnění

VÍTE, JAK SE POČÍTÁ „ZTRÁTA VYHLÍDEK NA LEPŠÍ BUDOUCNOST“?

Nárok na peněžitou náhradu za ztížení společenského uplatnění vzniká poškozeným, kteří utrpí újmu na zdraví s trvalými následky a jsou tak doživotně omezeni ve své schopnosti uplatnit se v pracovním, osobním či společenském životě. Ke ztížení společenského uplatnění může dojít například v důsledku zranění při dopravní nehodě nebo po pracovním úrazu, na které se v tomto článku také zaměříme.

Ohodnocení ztížení společenského uplatnění se provádí v okamžiku, kdy je zdravotní stav poškozeného relativně ustálený a je možné následky zranění nebo úrazu označit za trvalé.

Nejčastěji to bývá po uplynutí jednoho roku od vzniklé újmy na zdraví, ale nemusí to být výlučným pravidlem. U devastačních následků, jako je například ztráta končetiny nebo ochrnutí, je možné k němu přistoupit i v kratší lhůtě. Při komplikovanější léčbě se může naopak tato doba prodloužit.

Promlčecí lhůta na uplatnění nároku za ztížení společenského uplatnění je stanovena na tři roky.

Potřebujete s uplatněním nároku na náhradu za ztížení společenského uplatnění naši pomoc? Neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro vás!

3blue

Spořit nebo investovat?

V současné době, kdy ceny neustále rostou, lidé přemýšlejí, jak ochránit své prostředky. Na schůzkách se nás ptají, jestli je lepší peníze odkládat do banky na běžný či spořící účet, nebo jestli existují jiné možnosti. Investování je pro řadu lidí poměrně neprobádanou oblastí a tak je pochopitelné, že co je neznámé, tak toho se bojíme. Při každodenních schůzkách našim klientům vysvětlujeme pravidla a zákonitosti investování. Srovnáváme výhody a rizika obou cest. Velice záleží na cílech, pro které jsou prostředky určeny. Kdy se mají stát, jaká je pravděpodobnost, že v daném čase se cíle budou realizovat a kolik na jejich realizaci budeme potřebovat peněz. Bohužel vidíme, že nástroje, které byly pro zhodnocení volných prostředků dostatečné ještě v roce 2021, již nyní zdaleka nemají takový efekt. Je to dáno rychle rostoucí inflací, která výnosy klasických nástrojů rychle překonala. Proto více než jindy tedy platí pravidlo, že kdo chce porazit inflaci, nemá jinou cestu než investovat. Chcete se dozvědět, jaké nástroje použít a jak je smysluplně poskládat? Rádi Vám možnosti představíme.

3red

Zdražování a bod zvratu. Po dvou dekádách stability čelíme inflačním šokům

Z investičního pohledu je nyní téma číslo jedna obecné zdražování, tedy inflace. Globální inflace byla ještě před dvěma lety pod 2 %, v dnešní době přesahuje 6 % a v krátkodobém výhledu atakuje hranici až 10 % kvůli rostoucím cenám komodit, které vyhnala nahoru i invaze Ruska na Ukrajinu. Pokud přijdou další inflační šoky, můžeme zažít opět vlnu zdražování, která panovala v 70. letech.

Ze střednědobého výhledu, tedy po odeznění krátkodobých vlivů jako válka a narušení odběratelsko-dodavatelských vztahů, by se měla inflace vrátit k hodnotám okolo 2 %, na které centrální banky celosvětově cílí. Ovšem existuje riziko, že když se budou inflační šoky opakovat, zůstane s námi vyšší inflace po delší dobu. Znamenalo by to bod zvratu po dvou dekádách stability.

Hlavním rizikem v současnosti je tedy příchod nových vln inflačních šoků, které by roztočily inflační spirálu. Ta by nakonec vedla centrální banky k přísnějšímu utahování měnové politiky, což by vedlo k tvrdšímu přistání globálního hospodářství s rizikem recese.

Jsou to ale události, které se historicky opakují. Proto je důležité mít správně nastavený svůj finanční plán jehož součástí je i vytvoření potřebných finančních rezerv. Chcete vědět, jak takový plán vypadá? Přijďte k nám, rádi Vám ho sestavíme.

3gold

Hypotéky skokem překonaly 5procentní hranici a nyní čekají na další rozhodnutí ČNB

Duben byl opět ve znamení růstu hypotečních sazeb. V uplynulém měsíci hypotéky zdražila skupina ČSOB, Oberbank, Fio banka, MONETA Money Bank, mBank, UniCredit Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a Česká spořitelna, přičemž některé banky navyšovaly sazby dokonce dvakrát. Hypotéky se sazbou pod 5 procent končí Index GOFI 70, který mapuje vývoj průměrných nabídkových sazeb hypoték, jejíž výše nepřekračuje70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) vzrostl meziměsíčně o dalších 32 bazických bodů na 5,08 %. V porovnání s loňským dubnem jsou nyní hypotéky o téměř 3 procentní body vyšší. Loni touto dobou banky nabízely hypotéky v průměru se sazbou 2,15 %. Převedeno na koruny aktuální zvýšení znamená nárůst měsíční splátky o tisíce korun. V případě 3milionové hypotéky s 25letou splatností to dělá 4 742 Kč.

Mnoho rodin čeká v roce 2022 refixace, tedy jednání o nové výši úrokové sazby na jejich hypoteční úvěr. Jste mezi nimi? Nevíte si rady, jak se v měnícím se trhu orientovat? Přijďte za námi, ukážeme Vám jaké jsou možnosti pro vyjednání nejlepší sazby.

3blue

Zranění spolujezdce na motorce: Odškodněním půl milionu to nekončí

Poslední prázdninový týden roku 2020 nebyl příliš šťastný pro dvojici dlouholetých motorkářů Dana a Terezu. Při projížďce Prahou jim na křižovatce nedal přednost osobní automobil a při střetu poranil zejména paní Terezu, která jela na motorce jako spolujezdkyně. Jaké nároky na odškodnění jí vznikly a jaké budeme ještě uplatňovat?

Tereza při této dopravní nehodě utrpěla několik vážných zranění, dodnes se potýká s posttraumatickou stresovou poruchou a čeká ji ještě jedna operace špatně zhojeného kyčelního kloubu.

Klientku zastupujeme od samého počátku případu, a proto jsme pro ni získali zatím maximální možné pojistné plněníve výši 500 911 Kč.

To je jeden z příkladů, jakým způsobem pomáháme řešit následky vážných dopravních nehod našim klientům společně s odborníky z Poradny poškozeného  jsme pomohli desítkám našich klientů dosáhnout v těžké životní chvíli alespoň odpovídající finanční náhradu. Klienti často nevědí, že řada podobných událostí, se dá otevřít a řešit i zpětně.

Dostali jste se do podobné situace jako naše klientka? Neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro Vás.

3red

Záblesky z majáku

PODCAST „NA KOMORU“

V dubnu byl Ing. Jaroslav Pultar pozván do podcastu NA KOMORU. Podcast připravuje Hospodářská komora Královéhradeckého kraje. Společnost Pultar a partneři je členem HK KHK. Cílem rozhovoru moderátora bylo seznámit posluchače s unikátními službami společnosti Pultar a partneři. V příjemně vedeném rozhovoru zavzpomínal Jaroslav Pultar na začátky podnikání ve finanční sféře a shrnul důležité milníky na cestě při budování rodinné firmy.

Záznam podcastu můžete poslechnout zde:
https://soundcloud.com/na-komoru/ing-jaroslav-pultar

Kongres FINFEST 2022

V Praze v hotelu Clarion proběhl dne 16.4. 2022 největší finanční kongres konaný v ČR. Bylo nám velkým potěšením a současně oceněním naší práce, že jsme za Pultar a partneři byli pozváni a mohli aktivně vystoupit ve dvou programových blocích. První se týkal vážného tématu „Ochrana klientů před nekalými obchodními praktikami“ Za účasti právníků se diskutovaly otázky, jak chránit klienty například před špatnými investičními nabídkami.

Druhý blok, ve kterém jsme vystupovali, se týkal užití moderních nástrojů pro srovnání produktů životního pojištění a jejich využití v poradenské praxi. Jaroslav Pultar ml. praktickou ukázkou účastníkům kongresu z řad finančních specialistů vysvětlil, jak moderní nástroje používáme v praxi pro naše klienty.

KE STAŽENÍ

Zaujal vás tento díl našeho zpravodaje? Chcete toto vydání stáhnout pro pozdější použití i ve formě pdf?

CHCETE OD NÁS DOSTÁVAT INFORMACE EMAILEM?

V případě, že stojíte o zasílání informací z našeho informačního servisu poskytovaného našim klientům, vyplňte níže vaše kontaktní údaje, popř. uveďte, o jaký typ informací máte zájem (např. všeobecné, investice, reality atd.)

Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.