FB Pixel

ZPRAVODAJ

Měsíční přehled toho nejzajímavějšího nejen ze světa financí.

–⁠ 01 –⁠

leden 2023

Úvodní slovo

Ing Jaroslav Pultar

Tak jsme rovnou a pěkně zostra skočili do nového roku. Spousta předsevzetí byla vyřčena, loňské sněhy jsou nenávratně ty tam. Kdo si myslel, že leden bude takový pomalý, náběhový měsíc, ten se spletl. I když jsem se snažil naplánovat první týden ještě volnější, nějak se to nepodařilo. Nevadí. Asi je to i tím, že se těšíme na vše, co jsme si do roku 2023 naplánovali. Čeká nás ostrý rozjezd spolupráce v projektu BEZ FRÁZÍ. Chceme být profesionálním sportovcům po jejich boku na cestě za plněním životních cílů po sportovní kariéře. Čeká nás spolupráce se společností MONEY ADVOCATE. Připravujeme minimálně čtyři webináře a další materiály, ve kterých budeme edukovat nejen poradce, ale i klienty v oblasti investic. Téma investic je čím dál více zajímavé, a tím pádem láká i řady nekalých nabídek. A protože je to téma i poměrně nové, tak cítíme potřebu, nejen našim klientům, ukázat, na co si dát pozor a naopak, jaké nástroje pro ochranu a zhodnocení svých prostředků využít. Držte nám palce. Připravujeme témata i pro naše firemní veřejné webináře. Učíme se a zdokonalujeme technickou i obsahovou stránku vysílání. Technologie a jejich progresivní vývoj budou i nadále nedílnou součástí naší práce, našeho servisu klientům. Už jsme si téměř zvykli na bezpapírové odbavení veškeré administrativy. Zvykáme si na schůzky v online prostoru. Doba je vskutku rychlá. Ale i přesto chceme zůstat klientům nablízko a potkávat se a řešit potřebné na osobní úrovni. Vždyť, kromě vysoké míry odbornosti, je naše práce založena zejména na osobním přístupu a vzájemné důvěře.

Jsem optimista, a tak věřím, že nás společně s našimi klienty čeká úspěšný rok 2023. Všechny předchozí nepohody vnímám jako příležitosti. Buď k zamyšlení nad tím, jak žijeme a jestli neplýtváme, nebo jako příležitost k novým výzvám. Já osobně mám nové výzvy rád, jsou motivací do další práce. A že jich před námi stojí.

Sečteno a podtrženo. Věřím, že i v letošním roce budeme našim klientům dávat dobré důvody pro to, aby lidé ve společnosti Pultar a partneři a služba PREMIUM byli samozřejmou součástí jejich finančního světa.

Ještě jednou přeji všem VŠE DOBRÉ do roku 2023

Váš Ing. Jaroslav Pultar
3gold

PREMIUM - úvodní rozhovor

V minulém čísle Zpravodaje jsme si popsali, jak je důležité mít zpracované plány: FINANČNÍ, INVESTIČNÍ a ÚVĚROVÝ. Jakmile jsou vytvořené, spouští se proces služby PREMIUM na plné obrátky. Co to v praxi znamená?

Na scénu vstupují jednotliví odborní specialisté. Ujímají se produktů a cílů klienta podle svých specializací. Otvírá se elektronická verze šanonu, do kterého se nahrají a seřadí všechny dodané produkty a materiály. Klient získává větší přehled o všech svých aktivních produktech. Díky digitální době může klient prostřednictvím e-šanonu s námi i komunikovat. Protože má do něj svůj jedinečný přístup, může do složek přidávat i další dokumentaci s institucemi. Různé došlé dokumenty, výpisy i jenom emaily. Naše odborné asistentky tyto informace zpracují a pokud jsou důležité, tak jednotlivým specialistům zadávají do firemního elektronického systému (CRM) úkoly k řešení.

V průběhu roku se klient potkává s jednotlivými specialisty ve chvílích, kdy buď něco potřebuje sám nebo CRM systém upozorní na správný čas, kdy je potřeba aktivně s nějakým produktem pracovat. V plném znění článku se dočtete dalších podrobností, například jak jsou vaše produkty v rámci servisní služby PREMIUM dohlíženy a jak významným milníkem spolupráce je následná výroční schůzka.

3blue

Edward: Rok 2022 – těžký pro investory, ozdravný pro trhy

Loňský rok byl pro investory náročnou výzvou. Za posledních 50 let byly jen 3 roky s horšími výsledky akciových trhů.

Pro dluhopisy byl rok 2022 dokonce nejhorší rok v celé historii. Významným poklesům se tak nevyhnuly ani investiční portfolia v Edwardovi. Pokud si tedy prohlížíte svůj roční výpis, je zcela přirozené, že se Vás mohou zmocnit pochybnosti a nepříjemné emoce. Je tudíž důležité připomenout si prověřené zásady úspěšného investování a neudělat se svými investicemi chybu, která by Vás mohla stát peníze.

Zásada 1. – Investujete dlouhodobě

Kolísání trhů, včetně výrazných propadů jako tento, jsou přirozenou součástí investování a jsou i přirozenou součástí Vašeho plánu. Proto je potřeba investovat dlouhodobě a nechat investicím dostatek času, aby poklesy překonaly, začaly znovu růst a Vám přinesly požadovaný výnos.

V plném znění našeho článku si přečtete i další ze zásad úspěšného investování podpořené i příslušnými grafy ilustrujícími vývoj v předchozím období v letech 1970 – 2020.

3red

Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Někde to bylo potřeba jako sůl

Rok 2022 se do investičních dějin zapíše jako rok vysoké inflace a také výrazného zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky šláply razantně na brzdu, aby inflaci zkrotily. A odezva investičních aktiv napříč trhy byla bouřlivá. Propady jsme pozorovali od konzervativních státních dluhopisů, přes akcie, až po krypto svět, který se otřásá v základech. Investiční trhy kvůli zvyšování sazeb sice krvácí, ale po horečce z předchozích let trochu vychladnout potřebovaly.

Oči investičního světa jsou logicky vzhledem k velikosti trhu upřeny za oceán, ostře sledovány jsou zejména všechny kroky tamní centrální banky. Americký Fed letos agresivně zvyšoval úrokové sazby na nejvyšší úroveň za 15 let. Je ale zjevné, že americká centrální banka vidí stále větší riziko v tom, že monetární politiku utáhne málo, než že ji utáhne příliš. Strašák 70. let minulého století, kdy se inflace vymkla kontrole a opanovala celou dekádu, je stále živý. Centrální bankéři jsou tak pravděpodobně odhodláni neopakovat při krocení inflace chyby svých předchůdců a chtějí ji pod kontrolu dostat rychleji – proto tak rázné zvýšení sazeb.

Více o tomto „balancování na tenkém ostří“ se dočtete v plném znění článku na našem webu.

3gold

Splátky hypoték vychází díky levnějším nemovitostem podobně jako před růstem sazeb

Po mnoha letech se kupující dočkali zlevnění nemovitostí. Pokles bude letos pokračovat, i když v samotných nabídkových cenách nemusí být na první pohled zřetelný. Výraznější slevy je možné dosáhnout při individuálním jednáním s prodávajícími. Nabídky se tak vyplatí pečlivě vybírat. Splátka hypotéky je pak díky levnější nemovitosti srovnatelná s dobou před růstem úrokových sazeb.

Motivace prodávajících se dnes často liší, zatímco někteří s prodejem nespěchají a nechají svou nemovitost nabídnutou k prodeji klidně roky, aniž by šli s cenou dolů, mnozí potřebují mít peníze za prodej rychle k dispozici – na jiné investice nebo řešení životní situace. Právě v těchto případech si kupující mohou říct o výraznější slevu a velmi často snížení ceny dosáhnou.

Odpovědi na otázky, co znamenají nižší splátky díky levnějším nemovitostem na dostupnost bydlení nebo zda dává ekonomický smysl si vzít hypotéku i při dvouciferné inflaci si můžete přečíst v plném znění článku.

3blue

Na odškodnění po dopravní nehodě mají nárok i spolujezdci

Paní Irena se před rokem a půl vracela domů z práce se svojí sestrou. Ta jako řidička osobního vozidla zavinila dopravní nehodu, při které se Irena vážně poranila. Ani jedna ze sester netušila, že i jako spolujezdkyně může Irena žádat o odškodnění za majetkovou škoduújmu na zdraví, kterou utrpěla. Finanční poradce jim doporučil zastoupení odborníky a celý případ převzali k řešení v Poradně poškozeného.

Po dobu léčení klientky musel být její manžel, který byl závislý na její péči, přemístěn do pečovatelského domu. Aktuálně ještě pro Irenu Poradna poškozeného nárokuje odškodnění za duševní útrapy s tím spojené.

Ani v případě, že se viníkem dopravní nehody stane někdo z vaší rodiny nebo blízkých přátel, se jako spolujezdec nemusíte vzdát svých nároků.

Jaké odškodnění tedy můžete jako spolujezdec nárokovat nebo jaký nárok můžete uplatňovat při zranění v autobuse nebo jiném prostředku hromadné dopravy vám přiblížíme v plném znění článku na našem webu.

3red

Záblesky z majáku

POZOR NA DOPORUČENÍ NA „ZARUČENÉ“ INVESTICE

Čím dál častěji v praxi vidíme, jak se lidé potýkají s rozličnými nabídkami na zhodnocení jejich finančních prostředků. Nabídky jsou velice lákavé, nabízejí zhodnocení ve výši i 12% – 24% ročně. Problém tkví v garanci. Příslib zaručeného výnosu je v těchto případech téměř nemožný. Přesto lidé rádi uvěří, zvláště pokud se jedná o doporučení známého, pojišťováka nebo poradce. Právníci již připravují zákonné úpravy, aby i tito „doporučitelé“ nesli za své tipy první a i majetkovou odpovědnost. Než se tak stane, doporučujeme se o nabídce „supervýhodného a garantovaného“ výnosu poradit s někým důvěryhodným.

PARDUBICE SLAVÍ 100 LET HOKEJE

V roce 2023 slaví pardubický hokej 100leté výročí. Byli jsme u promítání filmu NAVŽDY ZA DYNAMO. Film ukazuje cestu týmu v jedné celé hokejové sezoně 2021/22. Zajímavou formou jsou zpracovány ukázky ze zázemí klubu, kam se běžný fanoušek nedostane. Film je doplňován i rozhovory s legendami klubu. Byli jsme i u toho, když se 26.1.2023 vyvěsil pod strop arény dres číslo 37. Je to dres jednoho z nejlepších střelců v historii Dynama, dres Petra Sýkory. Je hezké vidět, že kluby na své legendy nezapomínají a ony jsou motivací pro budoucí hvězdy svých týmů.

Investiční RADA STARŠÍCH a FKI

Je nám potěšením mít své místo v orgánu nejúspěšnějších investičních poradců. Jednou za čas se potkáváme a řešíme aktuální situaci na investičních trzích. Nejbližší setkání proběhne v únoru v Praze. Jedním z důležitých témat budou investiční nástroje, tzv. FKI. Jsou to fondy kvalifikovaných investorů. Na rozdíl od běžného podílového fondu nemůže do FKI investovat každý. Kvalifikovaný investor musí splňovat několik podmínek. Za to získá prostřednictvím FKI širší nabídku investičních možností, protože tyto fondy nejsou svázány tolika předpisy. V Pultar a partneři s FKI již řadu let pracujeme. Budeme rádi, když přineseme klientům další nové investiční příležitosti.

KE STAŽENÍ

Zaujal vás tento díl našeho zpravodaje? Chcete toto vydání stáhnout pro pozdější použití i ve formě pdf?

CHCETE OD NÁS DOSTÁVAT INFORMACE EMAILEM?

V případě, že stojíte o zasílání informací z našeho informačního servisu poskytovaného našim klientům, vyplňte níže vaše kontaktní údaje, popř. uveďte, o jaký typ informací máte zájem (např. všeobecné, investice, reality atd.)

Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.