FB Pixel

ZPRAVODAJ

Měsíční přehled toho nejzajímavějšího nejen ze světa financí.

–⁠ 5 –⁠

květen 2023

Úvodní slovo

Ing Jaroslav Pultar

Je květen a léto se začíná prát o své místo. My máme k letní pohodě ještě daleko. Květen byl pro nás hodně dynamický měsíc. Jedna výroční schůzka s klienty navazovala na druhou. Hodnotili jsme uplynulý rok spolupráce a nastavovali očekávání na rok další.

Jsem velice rád, že náš balíček služeb PREMIUM klienty baví a dává jim důvody, proč být s námi. To jiný balíček, balíček vládních úspor, ten už tak veselý nebude. A bude znamenat spoustu změn. My budeme tyto změny bedlivě sledovat a jakmile bude odsouhlasena konečná podoba balíčku, budeme naše klienty prostřednictvím informačního servisu postupně s novinkami seznamovat.

Již nyní víme, že nás čekají změny v příspěvcích do penzijních fondů. Zvýší se spodní hranice pro nárok na státní příspěvek, ale na druhé straně se také zvedne celková výše příspěvku. Již nyní klienty informujeme, aby byli připraveni. 

Začali jsme se aktivně připravovat na semináře pro profesionální sportovce. Hlavní téma bude, jak se finančně připravit na život po sportovní kariéře. Už se na to moc těšíme. Pro investiční klienty chystáme také jednu zajímavou novinku, kterou jsme nazvali Investování na vlnách smyslů. Zahřeje na duši a pohladí naše chuťové poháry. O té až  v  příštím čísle. 

Do měsíce června vám za náš tým přeji mnoho slunečních dní, osvěžujících nápojů a nekonečné letní pohody. A pamatujte, že peníze utrácené za zážitky jsou vždy dobře investované!

Ing. Jaroslav Pultar

3gold

7 možností, když hledáte lepší úroky než na běžném účtu, ale dáváte přednost jistotě

Jak ochránit úspory před vysokou inflací, když se nechcete pouštět do žádných větších investičních dobrodružství a nebo víte, že budete tyto peníze za pár let potřebovat? Nejste sami, kdo podobnou otázku řeší. Řada lidí se dnes oprávněně obává, že inflace sníží hodnotu jejich pracně vydělaných peněz. Dobrou zprávou je, že existuje hned několik velmi konzervativních způsobů, jak účinky inflace snížit a v budoucnu ji dost možná v některých případech i překonat.

V letech 2022 a 2023 dosáhla v České republice meziroční inflace dvouciferných hodnot a zásadně stouply také úrokové sazby. Co to znamená pro peníze běžného člověka?

Inflace a vysoké sazby jdou proti sobě. Inflace znamená zjednodušeně zdražování cen zboží v obchodech, služeb či energií. Hodnota našich peněz se snižuje, protože si za ně nakoupíme méně věcí. Vyšší sazby zase zdražují například půjčky jako hypotéky, na druhou stranu zvyšují úročení peněz, které máme třeba v bance. V ideálním případě chcete, aby se vaše peníze úročily více, než jaká je inflace, a zhodnocovaly se. V minulých letech skutečně řada investic inflaci, která byla okolo 2 až 3 procent, bez problémů překonávala a ani peníze na běžných účtech tolik nekrvácely. Bohužel, dnes je tomu jinak.

Oproti inflaci jsou dnes sazby u běžných vkladů v bankách asi na poloviční úrovni. Nechat ležet peníze jen na běžném účtu v bance znamená, že se hodnota úspor každý měsíc snižuje. Ale máme i dobré zprávy v podobě možností, o kterých si můžete přečíst více v plném znění článku.

3blue

Dokud nás finance nerozdělí: 7 tipů, jak nenechat peníze pošlapat váš vztah

Podle průzkumů je soulad v oblasti financí jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují spokojenost v páru. A pokud dobře nefunguje, pak často bývá důvodem rozchodu. Otevřeně komunikovat s partnerem o penězích se vyplatí za všech okolností. Ať už se právě líbáte pod rozkvetlou třešní, uprostřed podzimního listí nebo třeba pod jmelím. Přinášíme sedm praktických rad, které vás ušetří finančních strastí ve vztahu.

I když jste třeba na začátku a teprve se poznáváte, můžete už registrovat signály vypovídající o přístupu vašeho protějšku k penězům. Stačí obyčejná návštěva restaurace, diskuze o vašich snech, zmínky o práci či vyprávění o rodině. To vše jsou situace, kdy můžete odtušit, zda si v oblasti financí sednete.

V našem článku připomínáme, že rande není jako soužití, že při plánování společné budoucnosti je třeba mluvit upřímně i o financích nebo potřebu nastavení placení běžných výdajů, zamýšlíme se nad podmínkami získání hypotéky, pojištění i možnou úpravou vašich budoucích majetkových poměrů předmanželskou smlouvou. Více už čtěte v jeho plném znění.

3red

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ - HYPOTÉKY BUDOU DOSTUPNĚJŠÍ

Máme pro vás jednu horkou novinku. A je z kategorie dobrých zpráv. Hypotéky budou dostupnější. ČNB od července deaktivuje jeden z limitů pro přidělení úvěru.

Česká národní banka rozhodla na svém zasedání 1. června, že od 1. července deaktivuje limit DSTI pro přidělení hypotečního úvěru. Právě parametr DSTI, tedy podíl výdajů na úvěr na příjmech žadatele, představoval v posledním více jak roce pro žadatele o hypotéku významnou překážku, která značné části žadatelů neumožnila hypotéku získat.

V tomto roce banky poskytovaly v průměru 3000 hypoték měsíčně. Odhadujeme, že deaktivace parametru DSTI zvýší od července průchodnost hypoték o 20 až 30 procent, tedy na téměř 4 tisíce hypoték za měsíc.

Pokud o hypotečním úvěru přemýšlíte, ozvěte se nám.

3gold

Spoření na penzi a stavebko v novém. Co znamenají plánované změny

Ke třicátým narozeninám dostalo stavební spoření, které od roku 1993 patří k mimořádně populárním produktům, „dar“, jenž na první pohled vypadá jako danajský. V rámci plánovaných úspor v rozpočtu vláda navrhuje omezení státní podpory ze současných maximálně 2000 korun na poloviční částku. Již dříve byly také oznámeny změny ve spoření na penzi. Zde dojde naopak k navýšení státního příspěvku, ale člověk si bude muset zároveň spořit více, aby na příspěvek dosáhl. Jak se změny projeví v praxi?

Omezení státní podpory stavebního spoření je kompromis. Ve hře bylo i její úplné zrušení, což by pravděpodobně vedlo k zániku stavebního spoření, jak ho známe. Stavební spořitelny by se nejspíše transformovaly na poskytovatele nezajištěných úvěrů. Ale ani představený záměr v rámci ozdravného balíčku není potvrzením zachování stavebního spoření. Zatím ještě neznáme detaily a zatím jde tedy stále jen o návrh.

Jisté ale je, že se snížením státní podpory klesne zhodnocení, které doteď mohlo být cca 6,5 % ročně. Celkové zhodnocení vkladů bude záležet na budoucím vývoji úrokových sazeb. U penzí by se navýšení pravidelných příspěvků mělo po letech projevit větším naspořeným polštářem. Více si o tom, co plánované změny mohou znamenat, přečtěte v našem článku.

3blue

Bojujte za svá práva na spravedlivé odškodnění. Pro pana Karla se nám podařilo získat odškodnění ve výši 524 046 Kč

Dopravní nehody jsou velmi traumatickou situací pro všechny zúčastněné. Každý se s následky nehody vyrovnává po svém a potřebuje různě dlouhou dobu léčení. V tomto ohledu nezáleží na tom, jak vážná zranění jsou z pohledu medicíny. Kromě fyzických poranění se poškození musí často vyrovnávat také s psychickými následky nehod a je důležité jim v této situaci poskytnout potřebnou podporu a pomoc.

My vám v rámci našeho informačního servisu na vaše dotazy k různým životním situacím přinášíme další příklady z praxe Poradny poškozeného. I tentokrát to bude příběh popisující dopravní nehodu a dlouhodobou léčbu vzniklého zranění.

Pan Karel měl v loňském roce těžkou autonehodu a vy si celý příběh včetně informace o následně s pomocí Poradny poškozeného získaném odškodnění již nyní můžete přečíst v plném znění článku na našem webu.

3red

Záblesky z majáku

BEZ FRÁZÍ s Vladimírem Šmicerem a Petrem Míkou

V Praze jsme se setkali s bývalým fotbalovým reprezentantem Vladimírem Šmicerem a hokejistou Petrem Míkou. Oba po úspěšných sportovních kariérách našli uplatnění v podnikání, v realitním obchodě. Vyprávěli, co a jak se jim cestou za úspěchy povedlo více a co méně. Doporučují mladým sportovcům, aby hned od začátku své kariéry, začali odkládat část prostředků na budoucí rentu, respektive na budoucí život po sportovní kariéře. Shodli jsme se na tom, že je potřeba zejména mladé sportovce finančně vzdělávat. Už pro ně připravujeme zajímavý seminář.

Spolupráce s FC HRADEC KRÁLOVÉ

Pro naše klienty služby PREMIUM připravujeme spolupráci s FCHK. Těšíme se na dokončení nové fotbalové arény. Zahájení provozu by mělo proběhnout na přelomu července a srpna. V srpnu pak již budeme moci fandit fotbalistům přímo v aréně. Naši klienti služby PREMIUM se po společně prožitých zápasech při hokeji v Pardubicích mají na co těšit i v Hradci Králové. Sledujte své maily, ať vám pozvání neuteče.

Kongres Broker Trust ve Znojmě

Poslední květnový a první červnový den jsme strávili ve Znojmě na kongresu naší servisní společnosti Broker Trust a.s. Produktoví partneři jako CONSEQ, Allianz, Česká spořitelna a další, nás seznámili s jejich novinkami. Vedení BT představilo další nástroje pro efektivnější odbavení klientských přání. Těšíme se na spuštění velkého digitálního srovnávače životních pojištění. No a na závěr proběhl tak potřebný networking. Není to nic jiného, než si se sklenkou dobrého vína z Vinařství THAYA vyměnit pracovní zkušenosti s kolegy z celé republiky.

KE STAŽENÍ

Zaujal vás tento díl našeho zpravodaje? Chcete toto vydání stáhnout pro pozdější použití i ve formě pdf?

CHCETE OD NÁS DOSTÁVAT INFORMACE EMAILEM?

V případě, že stojíte o zasílání informací z našeho informačního servisu poskytovaného našim klientům, vyplňte níže vaše kontaktní údaje, popř. uveďte, o jaký typ informací máte zájem (např. všeobecné, investice, reality atd.)

Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.