FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů. Spojili jsme síly s našimi partnery a podíváme se i na nejčastější nedostatky, se kterými se investiční specialisté setkávají v praxi.

Kdo chce lepší výnos než na účtu v bance, musí investovat. To je realita. Ale taky platí, že každá investice nese určité riziko, že její hodnota stále jen neporoste. Jestli vám někdo tvrdí opak, dejte si pozor. 

Je běžné, že hodnota investic, například do akcií, dluhopisů či fondů, kolísá. Období růstu střídají poklesy. To neovlivníte. Ale dodržením několika zásad můžete dosáhnout toho, že nebudete nuceni prodávat svou investici v nevhodnou dobu ve ztrátě.

1) Vytvořte si plán

Vyrazit „nazdařbůh“ investovat, protože úspory v bance nevydělávají? Každý cítí, že je na tom něco špatně. Měli byste vědět, čeho chcete investicí dosáhnout a kdy tyto peníze využijete. Vytvořte si plán, nebo si ho ještě lépe nechejte zpracovat od zkušeného odborníka na finanční plánování. Pomůže vám plán vztáhnout k vaší situaci, cílům a případně ho upravovat. Vhodné investiční příležitosti se vám budou vybírat snáz.

2) Mějte rezervu

Své investice nechcete ukončovat, protože se vám třeba rozbije auto nebo se nebude dařit v práci. Záda by vám měla krýt rezerva ve výši alespoň 3 až 6násobku měsíčních výdajů. Část ideálně na běžném bankovním účtu (ekvivalent výdajů za 1–2  měsíce), kde bude rychle k dispozici, zbytek například na spořicím účtu, kde se bude úročit o něco lépe. Pokud vám taková rezerva chybí, nemusíte od investování úplně upustit. Není nutné hned investovat vyšší částku, ale začít lze i v řádu stokorun měsíčně. Nejprve tak můžete dominantní část úspor směřovat do rezervy a podíl v investicích navyšovat postupně.  

3) Čím dříve peníze potřebujete, tím nižší riziko zvolte

Co s ostatními úsporami? Čím kratší investiční horizont máte, tím nižší riziko volte. Když víte, že budete peníze potřebovat za tři roky na nákup auta, investujte je konzervativně, tedy s nižším rizikem. To nabízí například dluhopisové nebo některé nemovitostí fondy. Jejich výnos je sice nižší než u akciových fondů, ale klesá zde i pravděpodobnost, že investice bude nepříjemně kolísat a peníze budete vybírat v době potřeby se ztrátou. Na kratší období dávejte přednost stabilitě před výnosem. Naopak u dlouhodobých investic si už můžete dovolit být odvážnější a volit například i akciové fondy. Dlouhodobý horizont občasné propady vykompenzuje.

4) Diverzifikujte

Své peníze v investicích rozložte. Ať už z hlediska investičního horizontu nebo typu aktiv. Se vsázením všeho na jednu kartu daleko nedojdete. Diverzifikace se dá dobře dosáhnout prostřednictvím podílových fondů nebo burzovně obchodovaných fondů ETF. Ty nakupují do svého portfolia i stovky cenných papírů (akcie, dluhopisy či komodity) od různých společností napříč světem. Kdyby některá firma zkrachovala, na hodnotu celého portfolia to má nepatrný vliv oproti tomu, kdybychom si koupili pouze jen pár konkrétních akcií nebo dluhopisů. Podílové fondy jsou díky pestrému výběru vhodným nástrojem pro drobné investory, ať už je jeho investiční horizont nebo vztah k riziku jakýkoliv.

5) Investujte do ověřených produktů

Nabízí vám někdo bezrizikový, rychlý a vysoký výnos pomocí revolučních investičních strategií či inovativních projektů? Vyhněte se takovým nabídkám obloukem. Internet je jich teď plný. Různé krypto tokeny nebo dluhopisy pochybných firem stály peníze v poslední době nejednoho investora. Neskočte na lep podvodníkům. Dnes můžete v ČR investovat u desítek zavedených společností s mnohaletou historií, které přestály už nejednu krizi. Vždy se zajímejte o to, jak dlouho daná investiční společnost, fond či broker na trhu působí, jakou má historii a reference.

6) Nenechejte se zviklat emocemi

Postupovali jste podle bodů 1 až 5? Skvěle… Tak teď si obrazně řečeno sedněte na ruce a čekejte. Nenechejte se ovlivnit emocemi, ať už panikou na trzích, když všichni prodávají, nebo investiční horečkou. Ohledně prodejního i nákupního „šílenství“ si pamatujte dvě věci. Investiční trhy se vždy vzpamatovaly ze všech krizí a vzrostly na nová maxima. Není důvod, aby tomu bylo příště jinak. A pokud se o něčem jako o zaručeném tipu na zbohatnutí baví lidé i ve frontě u pokladny, většinou je už pozdě do takového rozjetého vlaku nastupovat, protože před sebou bude mít nejspíš nepříjemnou cestu z kopce.

Držte se svého plánu, který budete ideálně konzultovat s odborníkem. To je záruka, že vaše investiční jízda bude o poznání poklidnější a příjemnější.

Zdroj: Martin Pleštil, ředitel sekce úseku investic, Broker Trust

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.