FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Co znamená válečný konflikt na Ukrajině pro investory?

Trhy ve čtvrtek ráno 24. února významně poklesly poté, co Rusko zahájilo vojenské operace na Ukrajině. Hlavní akciové indexy po celém světě jsou v mínusu, zatímco cena ropy vystřelila ke 100 dolarům za barel. Riziková aktiva jako Bitcoin padají, zatímco bezpečné přístavy, jako americké státní dluhopisy, dolar nebo zlato výrazně rostou. Evropské akcie se obchodují o téměř 4 % níže.

Každý válečný konflikt vyvolává mnoho otázek v našich myslích a některé se týkají i našich peněz. Jedna z nich zřejmě bude, “jak ochránit své úspory, abych o ně nepřišel”. Rozhodujeme-li se na základě strachu o peníze, mohou být naše rozhodnutí chybná. Je proto důležité zachovat chladnou hlavu.

Z dlouhodobého pohledu zůstaly trhy většinou přes četné válečné konflikty odolné. Podíváme-li se na 18 konfliktů od roku 1940, byl průměrný pokles cen akcií 5,4%. Podívejme se například na invazi USA do Panamy v roce 1989. Trhy reagovaly 1,9% poklesem, ale za 6 měsíců už byly 8% v plusu.

Přirozenou reakcí běžného investora je vystoupit z investic a přečkat vypjatou situaci v bezpečí v hotovosti. Důležité ale je si uvědomit, že trhy reagují na jakoukoliv situaci dopředu a velmi rychle. Rizika spojená s válečným konfliktem jsou tedy do cen akcií již započítána a prodávat nyní své akciové investice znamená prodávat se ztrátou.

I v případě, že by trhy dále klesaly, bude pro investora prakticky nemožné “trefit” správný okamžik, kdy akciové portfolio znovu nakoupit. Většina takových pokusů skončí tak, že investor nakupuje akcie dráž, než za kolik je prodal.

Warren Buffett jednou prohlásil, že akciový trh je navržen tak, aby přemisťoval peníze od aktivních k trpělivým. Pokud má klient dlouhodobý investiční horizont, je mnohem bezpečnější strategií „přestát“ případný propad, než se snažit poklesu vyhnout.

Doporučujeme zachovat chladnou hlavu, pracovat se svým finančním poradcem a zaměřit se na Váš dlouhodobý finanční plán. Z našeho pohledu, vzhledem k silnému ekonomickému růstu a dobrým finančním ukazatelům firem, může být aktuální situace dobrou příležitostí přidat do Vašeho portfolia kvalitní investice za nižší ceny.

Jak své úspory chránit bezpečně?

Většina lidí chce mít své úspory uložené zejména bezpečně. Proto často drží peníze v bankách na účtech pojištěných státem. V dobách předlužených států a nízkých úrokových sazeb je ale hotovost ten nejhorší způsob, jak chránit své peníze. Pokud chcete dlouhodobě chránit vybudované bohatství, musíte peníze investovat. Neexistuje však universální investice, která by byla bezpečná pro každého a pro všechny jeho finanční cíle.

Nejprve si ujasněte své cíle

Abyste mohli “bezpečně” investovat své úspory, musíte si nejdříve ujasnit své finanční cíle. Proč spoříte? K čemu mají tyto peníze jednou sloužit? Pokud si jasně definujete své cíle, bude pro vás jednodušší rozdělit peníze na 3 části a určit, jakou částku potřebujete držet jako pohotovostní rezervu, kolik peněz budete potřebovat ve střednědobém horizontu a kolik ze svých úspor můžete nechat pracovat dynamicky na dlouhodobé cíle, jako je doživotní renta.

Rozdělte peníze na 3 hromádky

V hotovosti držte jen pohotovostní rezervu nebo částku, o které víte, že ji budete potřebovat v příštích 3 letech. Druhá část úspor vám může sloužit na cíle v příštích 4 až 10 letech – pro ně bude nejbezpečnější dobře vyvážené portfolio s důrazem na širokou diverzifikaci. Součástí takového portfolia budou i zmiňované proti-inflační dluhopisy a komodity, dále zlato, akcie, nemovitosti nebo další typy dluhopisů. Pro třetí část úspor, určenou na dlouhodobé cíle za 10 a více let, bude nejbezpečnější investicí portfolio, kde převažují akcie. Takové portfolio bude sice výrazně kolísat, ale dlouhodobě vám dodá potřebný výnos, se kterým nejen porazíte inflaci, ale dosáhnete i významnějšího růstu hodnoty investovaných prostředků.

Najměte si finančního poradce

Spravovat svůj majetek podle uvedeného principu 3 hromádek je nyní velmi snadné díky moderním technologiím. Finanční poradci dnes mají k dispozici investiční platformu Edward, která dokáže velmi jednoduše a efektivně investovat a spravovat majetek klienta na základě jeho finančních cílů a preferencí. Tím prvním a nejjednodušším krokem, který může každý člověk udělat, je sejít se se svým finančním poradcem. Ten mu pomůže ujasnit si záměry, definovat finanční cíle a sestavit investiční plán, který bude bezpečně chránit hodnotu jeho bohatství.

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Zvažujete vaše budoucí investice? Neváhejte nás oslovit.

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.