FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Investování do Svatováclavských dukátů

Sběratelství jako vhodný nástroj pro doplnění investorského portfolia

Rádi bychom Vám představili ražbu svatováclavského dukátu, který má tradici již 100 let. Je zhmotněním historie naše státu, stejně tak jako velmi zajímavý a prestižní investiční nástroj ze světa sběratelství. To je dlouhodobě považováno za nedílnou součást vyváženého portfolia. Navíc Vám dokáže přinést i něco navíc než jen finanční profit.

Svatováclavský zlatý dukát je pamětní mincí vyraženou poprvé roku 1923. Dukát nebyl od počátku zákonným platidlem, ale pouze obchodní mincí bez dané nominální hodnoty. U jeho zrodu stál ministr financí Alois Rašín spolu s prezidentem T. G. Masarykem. V současnosti jde o nejoblíbenější sběratelskou minci v Čechách.

V článku se dozvíte vše o jeho historii, současnosti, hodnotě i nákupu.

Informace o ražbě

Hlavní myšlenkou vzniku ražby dukátů byla podpora nově vzniklého československého státu a možnost občanů uložit si prostředky do mince se symbolem české státnosti – svatého Václava. Ten zde představuje nejen pevnost a nezdolnost českého národa, ale i pevnost měny.

Dukáty se dělí na 2 skupiny. Běžné a vzácné ročníky. Důvod je jednoduchý.

Běžných ročníků se razilo desetitisíce kusů, jejich cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun a na trhu jsou běžně dostupné.

Naproti tomu vzácné ročníky jsou nejen nedostupné z důvodu nízkého počtu, ale jejich cena navíc dosahuje vysokých částek v řádu milionů korun – viz. foto z akčních katalogů.

Za celých sto let (1923-2023) byly navíc dukáty jen 2 krát číslovány v ploše mince. To jim dodává ještě jeden důležitý parametr navíc. Všechny ostatní ražby mají v ploše mince vyražený vždy jen rok, kdy ražba proběhla (např. 1925).

Poprvé v roce 1923, kdy byl vyražen jubilejní dukát k 5. výročí vzniku ČSR. Jednalo se o vůbec první ražbu v celé historii (1918 – 28.X. – 1923).

Tehdy byla určena primárně pro prezidenta Masaryka, členy vlády a Národního shromáždění (čísla 1 – 463, cena 150 Kč). Zbytek byl nabídnut veřejnosti (čísla 464 – 1000, cena 300 Kč).

Podruhé pak nyní, k již kulatému,  100. výročí vzniku ČSR. Náklad je však poloviční a vládnoucí garnituře tentokrát nabídnut nebyl. Tento dukát je tedy „mladším bratrem“ toho úplně prvního v celé historii (1918 – 28.X. – 2018).

Video s jubilejním číslovaným dukátem ke 100. výročí vzniku ČSR

Unikátnost ražby

 • jedná se o nejvzácnější a nejúspěšnější ražbu od vzniku ČSR
 • vyraženo ke 100. výročí vzniku republiky (1918 – 2018)
 • číslováno v ploše dukátu – každý kus je originál (čísla 1-500)
 • náročná technologie ražby – na každý dukát bylo vždy třeba upravit při výrobě raznici

Cvik dělá mistra.

V případě ražby svatováclavský dukátů to platí dvojnásob. Na světě nenajdete déle fungující mincovnu, než-li  tu na Slovensku.

Parametry kvality

 • vyraženo ve státní mincovně v Kremnici – 700 let tradice
 • součást sbírky Národního muzea a portfolia ČNB, SNB
 • ochranné prvky – punc mincovny, certifikát tištěný na ceninovém papíru, potvrzení o ryzosti kovu z Puncovního úřadu SR
 • součástí jsou také elegantní desky a etue s papírovým přebalem (také číslováno)

Každá investice by měla mít faktická data, která určují její vývoj, potažmo úspěšnost. V případě dukátů jsou to zaznamenané aukční výsledky renomovaných aukčních domů. Mezi ty největší v Evropě patří firma MachoChlapovič z jejíž dat čerpáme.

 

Aktuání hodnoty vzácných ročníků dukátů sv. Václava

 • dukát 1923 (1000 ks, jubilejní číslovaný) – 900 tis. Kč
 • dukát 1937 (324 ks) – 1,1 mil. Kč
 • dukát 1938 (156 ks) – 2,5 mil. Kč
 • dukát 1939 (180 ks) – 4,2 mil. Kč
 • dukát 1951 (500 ks) – 1,1 mil. Kč

Počet představeného Jubilejního dukátu je také 500 ks stejně tak jako dukátu z roku 1951 (zde je odkaz na nejaktuálnější aukci a dosažený výsledek 1,4 mil. Kč + 20% poplatky).

Řadí se tedy do stejné skupiny těch vzácných spolu s ročníky 1937, 1938 a 1939. Jeho výhoda je v tom, že je na „začátku své cesty“. Potenciál zhodnocení a prestiž vlastnictví je tedy minimálně zajímavý.

Tímto dostáváte příležitost se propojit s dlouholetým sběratelem, který má dukáty k dispozici, minci Vám osobně ukáže a zodpoví Vám všechny otázky s tím spojené.

Pan Vimr spolu s projektem Zlatý výkup je zaregistrovaným subjektem na Puncovním úřadě ČR, který dohlíží na trh se sběratelskými mincemi a medailemi.

Samotný dukát je v tuto chvíli na trhu již mnoho měsíců beznadějně vyprodaný. Našim partnerům se zde ale otevírá přiíežitost, jako ho získat.

Ať už bude motivace jakákoliv (děti, vnoučata či jen doplnění portfolia), ta možnost dostat více informací a samotnou minci zde existuje.

Pro naše klienty je připravené nejen cenové zvýhodnění ale také veškerý servis a péče s tím spojená.

Autor:
Martin Vimr
majitel Zlatý výkup (IČO 75011433)
www.zlatyvykup.cz | tel. 770111510

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Přemýšlíte o investicích? Neváhejte nás kontaktovat

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.