Každý, kdo podniká jako OSVČ, se může ocitnout v situaci, kdy kvůli nemoci nebo úrazu nemůže pracovat a přichází o příjem. Proto je důležité přemýšlet o pojištění pracovní neschopnosti. Často mezi lidmi panuje mýtus, že OSVČ nemůže být vystavena pracovní neschopnost. Pracovní neschopnost vždy vystavuje obvodní lékař a mají na ni nárok jak zaměstnanci tak OSVČ, pokud nemohou vykonávat pracovní činnost. V zásadě existují dvě možnosti: státní nemocenské pojištění a komerční pojištění pracovní neschopnosti. Pojďme si je podrobněji rozebrat.
1. Nemocenské pojištění pro OSVČ
Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Pokud si ho OSVČ neplatí, nemá nárok na žádné nemocenské dávky od státu. V případě nemoci je tedy podnikající osoba odkázaná výhradně na vlastní rezervy nebo pomoc rodiny. Pokud si nemocenské platí, každý měsíc jej musí odvádět na účet České správy sociálního zabezpečení. Nemocenské pojištění vzniká v momentě, kdy se OSVČ aktivně přihlásí u ČSSZ k jeho placení a následně ho každý měsíc pravidelně hradí.
Kdy začíná vznikat nárok na dávku?
Nemocenská dávka začíná být vyplácena od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Výše dávky se odvíjí od vyměřovacího základu a doby trvání pracovní neschopnosti. Platí, že čím déle nemocenská trvá, tím vyšší je dávka. Pásma jsou následující – dávka od 15.dne nemoci, od 31.dne nemoci a od 61.dne nemoci.
Pro koho je nemocenské pojištění nejvýhodnější?
Nemocenské pojištění se vyplatí pro ty OSVČ, kteří mají nízké rezervy a jakákoliv krátkodobá pracovní neschopnost by je finančně ohrozila. Největším benefitem je absence vstupního zdravotního dotazníku. To znamená, že na nemocenské dávky má nárok úplně každý, kdo si nemocenské pojištění platí, a to bez ohledu na svůj zdravotní stav. Nehraje roli, zda prodělal vážnou nemoc nebo se s něčím léčí.
Nemocenské pojištění se dále vyplatí především ženám – podnikatelkám, které plánují mateřství. Díky platbě nemocenského pojištění totiž mohou čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM), na kterou jinak nemají nárok. V takovém případě je dobré začít platit nemocenské pojistné s dostatečným předstihem (alespoň 270 kalendářních dnů před nástupem na mateřskou).
Výpočet a příklady
Příklad – OSVČ zahájila samostatnou výdělečnou činnost 2. 1. 2025 a zároveň se od tohoto dne přihlásila i k dobrovolnému NP. Maximální vyměřovací základ NP byl stanoven z ½ průměrné mzdy (tzn. pro rok 2025 částka 23 279 Kč), protože v předchozích třech letech nevykonávala SVČ a nebylo tak možné stanovit maximální vyměřovací základ z podaného přehledu. Začátek nemoci od 10. 5. 2025.
Rozhodné období pro výpočet dávky je květen 2024 až duben 2025 = tj. 365 dnů. Vyloučené doby jsou květen 2024 až prosinec 2024 (doba, kdy OSVČ nebyla nemocensky pojištěna), tj. 245 dnů.
Vyměřovací základ pro výpočet dávky: pojistné na NP za 1/2025 – 4/2025 á 629 Kč – měsíční VZ vypočtený je 23 279 Kč; 23 279 x 4 = VZ 93 116 Kč za období účasti na NP v roce 2025.
Denní vyměřovací základ (dále jen „DVZ“) pro dávku činí 776 Kč (93 116 : 120).
Tento základ se redukuje dle uvedených hranic tj.:
- Do 1 552 Kč se započítává ve výši 90 %, tj. 698,4 Kč,
- nad 1 552 Kč do 2 328 Kč redukce na 60 %, tj. 0 Kč,
- nad 2 328 Kč do 4 656 Kč redukce na 30 %, tj. 0 Kč,
- nad 4 656 Kč se nezohledňuje.
- Redukovaný denní vyměřovací základ činí po zaokrouhlení 699 Kč.
Za prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti OSVČ nemocenské nenáleží, od 15. do 30. dne bude OSVČ pobírat denní dávku nemocenského ve výši 60 % z redukovaného DVZ, tj. 420 Kč. Od 31. do 60. dne trvání nemoci ve výši 462 Kč (tzn. 66 % z redukovaného DVZ), celkem cca 13 860 Kč/měs. a od 61. dne ve výši 504 Kč (tzn. 72 % z redukovaného DVZ), celkem cca 15 120 Kč/měs.
Zdroj příkladu: ČSZZ – Výše a výpočet dávek
2. Komerční pojištění pracovní neschopnosti
Druhou možností je sjednat si pojištění pracovní neschopnosti v rámci životního pojištění u komerční pojišťovny. Takové pojištění pokrývá výpadek příjmu při pracovní neschopnosti od určitého dne – 15.dne, 29.dne, 57.dne, apod.
Výhody komerčního pojištění
Komerční pojištění pracovní neschopnosti umožňuje nastavit si den, od kterého začne být pojistné plnění vypláceno (například od 57. dne, pokud jsou vaše finanční rezervy dostatečné). Čím později nastupuje krytí pracovní neschopnosti, tím levnější je dané riziko. Navíc si lze individuálně zvolit pojistnou částku i délku plnění podle vlastních potřeb a denní vyměřovací základ nehraje roli.
S klienty se mi potvrzuje, že vyplacená částka bývá často vyšší než u státní nemocenské, protože do denní dávky 500 Kč se nezohledňuje příjem klienta. U klientů pod 50 let věku bývá cena komerčního pojištění často výhodnější než nemocenské pojištění.
Nevýhody komerčního pojištění
Hlavní nevýhodou komerčního pojištění pracovní neschopnosti je povinný zdravotní dotazník, který se vyplňuje při vstupu do pojištění.
To představuje zásadní rozdíl oproti nemocenskému pojištění, protože pojišťovny zdravotní stav posuzují, zavádějí výluky na již prodělané vážnější zdravotní problémy nebo prodlužují čekací dobu. Dále platí, že ne všechny diagnózy jsou pojišťovnou kryté, protože každá pojišťovna má své vlastní pojistné podmínky. Další omezení spočívá v tom, že pojistné plnění je vypláceno jen po stanovenou dobu, a to 365 dnů, v lepším případě až 730 dnů. Proto je důležité pravidelně kontrolovat svou pojistnou smlouvu a vědět, co máte pojištěno, za jakých podmínek.
Příklady z praxe
Klient r. 1988, pojištění pracovní neschopnosti od 29.dne na denní dávku 600 Kč za cenu 320 Kč měsíčně a od 62.dne na denní dávku 550 Kč za cenu 181 Kč měsíčně. V druhém měsíci by klient obdržel cca 18 000 Kč a od třetího měsíce pracovní neschopnosti by mu náleželo plnění cca 34 500 Kč.
Shrnutí
Pro OSVČ jsou možnosti dvě – buď si platit dobrovolné nemocenské pojištění od státu, které je spíše dražší, ale nastupuje už od 15. dne nebo si sjednat komerční pojištění pracovní neschopnosti, které je flexibilní, s možností vyšších plnění, ve většině případů je levnější ale má mnoho dalších podmínek. Vhodnou variantou často bývá kombinace obou – základní krytí ze státního systému a vyšší pojistné plnění z komerční pojistky. Pokud je však zdravotní stav natolik zhoršený, že by pojišťovna aplikovala mnoho výluk a cenových přirážek, je jasnou volbou nemocenské pojištění, které váš zdravotní stav neřeší a vy máte jistotu, že v případě pracovní neschopnosti, máte nárok na denní dávku.
Pokud jde o sociální zabezpečení, OSVČ jsou často v nevýhodě oproti zaměstnancům. Doporučuji proto více dbát na vytváření finančních rezerv a pečlivě zvažovat rozsah svého pojištění. Je důležité si uvědomit, že invalidní důchody, sirotčí i vdovské důchody se vypočítávají také na základě vyměřovacích základů z vašich příjmů, a tyto přepočty jsou pro OSVČ obvykle méně výhodné než pro zaměstnance. Proto by si OSVČ měli nejen zajistit krytí pracovní neschopnosti, ale také zvážit doplňkové pojištění invalidity, závažných onemocnění a životního pojištění. Zodpovědný přístup k pojištění a finančním rezervám je klíčem k bezpečnější budoucnosti pro podnikatele i jejich rodiny.
Na koho se obrátit
Zaujaly Vás tyto informace nebo chcete probrat, co se vám více vyplatí a jaké možnosti pojištění pro OSVČ jsou pro vás nejlepší, neváhejte mě kontaktovat. Ráda vám pomohu najít ideální řešení na míru vašim potřebám a životní situaci.
