Když nejde o život… Mávli jste také někdy rukou nad pár korunami, které byste dle vlastního úsudku dostali od pojišťovny? Možná jste udělali chybu a připravili se o částku, která už rozhodně není zanedbatelná. Žádná životní komplikace není tak malá, aby si nezasloužila spravedlivou finanční kompenzaci.
Poradna poškozeného, která se zabývá odškodňováním dopravních nehod vytipovala pět nejčastějších důvodů, proč peníze klientů často končí v takzvané šedé zóně pojištění. Podívejte se, na co si dát pozor.
Petra s Radimem se těšili na dlouho plánovanou svatbu, kterou jim málem překazila dopravní nehoda. I přes zranění, která utrpěli, se nakonec jejich den D uskutečnil, ale svatební cestu si museli odříct a na fotografiích se pak smířit s částečně viditelnými stopami po řezných ranách od skla. Za „pokaženou svatbu“ byli odškodněni částkou 100 000 Kč v režimu takzvané další nemajetkové újmy. Na tento nárok je upozornili až zastupující advokáti.
Hanku srazil mladý řidič na přechodu. Po ošetření v nemocnici byla šťastná, že z incidentu vyvázla „pouze“ se zlomeným ukazováčkem. Zdravotní potíže na sebe však nenechaly dlouho čekat a vedly až k trvalým následkům v podobě snížené hybnosti prstu. Hanka původně obdržela pouze 23 000 Kč za ztížení společenského uplatnění, ale v odborném zastoupení dosáhla na částku 105 000 Kč, neboť se ukázalo, že její pojišťovna uplatnila při výpočtu chybnou metodiku.
Karel se při řešení totální škody svého automobilu nespokojil se stanovením obvyklé ceny vozidla, kterou určil likvidátor pojišťovny. Obrátil se proto na znalce z oboru, který potvrdil, že s přihlédnutím k výbavě vozu by měla být navržená částka významně vyšší. Po odvolání se opravdu prokázalo, že je pan Karel v právu a na účet mu doputovalo dalších 70 000 Kč jako doplatek k pojistnému plnění.
Co je šedá zóna pojištění? Nároky, které nebyly vyčísleny v odpovídající výši nebo nebyly ze strany poškozených osob vůbec uplatněny – většinou z důvodu, že klienty pojišťoven nikdo odborně neprovedl likvidací pojistné události a všemi souvisejícími nástrahami. Podle odhadů Poradny poškozeného se jedná o miliardy korun ročně.
1) Neznalost všech nároků
Pojišťovna vás na všechny nároky spjaté se škodní událostí nemusí upozornit. Zjednodušeně řečeno, co neuplatníte, to nedostanete. Tak schválně, věděli jste například, že v případě újmy na zdraví při nezaviněné dopravní nehodě máte nárok na ošetřovné, i pokud se o vás stará „jen“ některý z členů rodiny a nikoli odborný ošetřovatel?
2) Mylná představa o výši částky
Svůj nárok sice znáte, ale dopočítat se jeho výše může být oříšek. V zákonném pojištění narazíte na různé právní předpisy a metodiky, v soukromém pojištění pak na tabulky pojišťoven. Vyznáte se v nich? Víte, že vaše zranění může být ohodnoceno na škále, kde při výpočtu odškodnění rozhoduje každé procento až o stovkách tisíc korun?
3) Krácení pojistného plnění
Pojišťovny mohou ke krácení nebo dokonce zamítnutí pojistného plnění přistoupit z vícero důvodů. Všeobecně známé jsou případy, při kterých hraje roli alkohol nebo zanedbání prevenční povinnosti. Ne vždy ale může být pojišťovna v právu a často uplatňuje přísnější kritéria krácení, než jaká mají oporu v zákoně.
4) Chybné řešení pojistné události
Likvidace pojistné události má svá pravidla a jejich neznalostí si mohou poškození sami uškodit. Příkladem jsou zbrklé opravy po majetkové škodě, její nedostatečná dokumentace nebo zásahy, které zničí důkazy o rozsahu poškození majetku. Někdy vás může i malé pochybení připravit o spoustu peněz.
5) Promlčení nároku na odškodnění
Nezapomeňte ani na to, že své nároky musíte začít řešit včas, aby nedošlo k jejich promlčení. Zde se skrývá záludnost v tom, že počátek běhu promlčecí lhůty se u různých nároků může odvíjet od různého okamžiku. Od blížícího se promlčení vás nezachraní komunikace s pojišťovnou nebo viníkem, ale až podání žaloby.
Na koho se obrátit
Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat