Protože se stále mnoha nastávajícím rodičům pletou pojmy mateřská dovolená a rodičovská dovolená, pokusíme se v následujících řádcích vysvětlit a popsat základní rozdíly. Jediným společným bodem je to, že jste v obou případech doma s malým dítětem.
1. Mateřská dovolená
V případě mateřské dovolené je oficiální název této dávky Peněžitá pomoc v mateřství. Nárok na tuto dávku máte v případě, že je z příjmů ze zaměstnání odváděno sociální pojištění a v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou jste byla zaměstnána alespoň 270 dní. Tyto dvě podmínky musí být splněny. Výše peněžité pomoci v mateřství vypočítá OSSZ z hrubého příjmu za posledních 12 kalendářních měsíců. Na mateřskou dovolenou odcházíte mezi 8. a 6. týdnem před termínem porodu a toto období trvá 28 týdnů. Zaměstnavateli pouze předáte formulář – žádost o výplatu peněžité pomoci v mateřství. Ten dostanete od svého ošetřujícího lékaře. Během mateřské dovolené nesmíte pracovat na zaměstnanecký poměr u svého zaměstnavatele.
Pokud jste OSVČ a máte nárok na mateřskou dovolenou, vyřizujete vše sama na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má OSVČ v případě placení nemocenského pojištění. Toto nemocenské pojištění je ovšem dobrovolné a není součástí sociálního pojištění, jak je tomu vždy u zaměstnanců. Dobrovolná účast na nemocenském pojištění činí minimálně 180 kalendářních dnů v období jednoho roku den před nástupem na mateřskou dovolenou a pojištění musí trvat alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na dávku. Proto je třeba naplánovat jeho placení včas. Po dobu mateřské dovolené také nesmíte vykonávat činnost OSVČ.
2. Rodičovská dovolená
Na rozdíl od mateřské dovolené, na rodičovský příspěvek nemusíte splňovat žádné podmínky. V případě, že nemáte nárok na pobírání mateřské dovolené, v den narození dítěte pobíráte hned rodičovský příspěvek. Pokud na peněžitou pomoc v mateřství nárok máte, začíná rodičovská dovolená po mateřské dovolené, tedy po 28 týdnech. Zaměstnavatel musí umožnit čerpání rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte, ale můžete si s ním domluvit prodloužení rodičovské dovolené na 4 roky věku dítěte. O rodičovský příspěvek žádáte na Úřadu práce a dle doby na rodičovské dovolené je rodičovský příspěvek rozpočítán. Nyní činí rodičovský příspěvek 300 000 Kč. Při rodičovské dovolené si můžete i přivydělat, přivýdělek není nijak omezen. Nárok na rodičovský příspěvek mají i OSVČ bez jakýchkoliv dalších podmínek.
Autor: Jana Vilímková, DiS. | účetnictví – vilímková s.r.o.
Na koho se obrátit
Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat