FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Trh nemovitostí aktuálně

Jsme na vrcholu? Jakou hodnotu má právě vaše nemovitost?

To, co zažil trh nemovitostí za poslední dva roky (cca od nástupu Covidu-19), nepamatuje od sametové revoluce. Nárůst cen především rezidenčních bytů, domů a pozemků byl skokový.

Dnes se nacházíme na prozatímním pomyslném cenovém vrcholu. Jak se bude vyvíjet situace na trhu nemovitostí dál? Troufám si říci, že nikdy nebyl další vývoj hůře předvídatelný než-li nyní. Faktorů, které nyní hrají nebo budou hrát roli je hodně a zároveň jsou protichůdné. Je otázkou, které z nich na misce vah převáží.

Proč by měly nyní ceny nemovitostí stagnovat, či dokonce klesnout?

Faktory nahrávající tomuto scénáři je několik: nezdravá dvouciferná inflace bude lidem působit problémy v jejich peněženkách, především z důvodu, že mzdy se zřejmě příliš navyšovat nebudou (hrozí tzv. stagflace). Lidé zvláště na rodinných domech pocítí výrazné zdražení energií. Pokud jim končí fixace hypotéky, tak je čekají výrazně vyšší úrokové sazby. V koktejlu zdražování všeho se může stát, že se budou prodávat nemovitosti, které lidé nebudou schopni utáhnout. Na trhu se rovněž mohou objevovat nedokončené stavby domů, kde lidem nestačila hypotéka k dostavbě z důvodu výrazného zdražení stavebních materiálů. Dále se rovněž může objevit více rekreačních nemovitostí, které lidé s oblibou ve velkém kupovali v době covidu, často na úvěr. Nyní se může ukázat, že chata, vyžadující údržbu a investice je zbytnou věcí. Velkou neznámou hrající roli je rovněž další vývoj války na Ukrajině. Každopádně, aby k tomuto scénáři poklesu cen došlo, tak se musí na trh dostat mnohem více nemovitostí na prodej, než-li nyní. Bude-li totiž malá nabídka, tak nebude k poklesu cen důvod.

Proč by naopak mohl pokračovat nárůst cen nemovitostí?

Hlavním faktorem nahrávající tomuto scénáři je přetrvávající nedostatečná nabídka nemovitostí k prodeji a dokud se počet nemovitostí na prodej nezvýší, nemají důvod klesat ani ceny. Nabídka nemovitostí je totiž mnohde stále jako vyprahlá poušť. Velký vliv hraje pak paradoxně opět vysoká inflace, která vede lidi s úsporami investovat – a nemovitosti jsou u Čechů oblíbenou investicí a nevadí jim ani současné ceny. Celkově se dá říct, že mezi lidmi je stále obrovské množství hotovosti – objem vkladů domácností u českých bank je téměř 3 biliony korun! Do toho začínají hrát roli nemovitostní fondy, které začínají skupovat bytový fond zvláště ve velkých městech.

Predikovat, které z výše uvedených faktorů převáží není v dnešní turbulentní době jednoduché. Osobně však stále vnímám nemovitosti jako bezpečný investiční přístav.

Jakou hodnotu má právě Vaše nemovitost?

Naše společnost nabízí možnost zdarma za pár minut, po zadání základních údajů, si ocenit svou nemovitost. Zajímá Vás, jak si na tom cenově aktuálně stojí ta Vaše?

Umíme Vám to ihned spočítat na stránce www.chciodhad.cz

Mgr. Michal Pitucha
BO! reality a finance
ředitel společnosti

Mgr. Michal Pitucha

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.