FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Kde musíte mít na horách helmu povinně?

Obléci si helmu na sjezdovku je pro mnoho lidí v posledních letech samozřejmostí. Ale ne pro všechny, stále je hodně těch, co to považují za nedůležité. A nejde jenom o zdraví, ale i riziko pokut.

Bezpečnostní pravidla lyžování jsou v ČR benevolentnější než na Slovensku, Polsku či Alpách. Kromě bezpečnosti hraje lyžařská helma roli také při pojistném plnění.

Při lyžování v ČR je helma pouze doporučená, nikoli zákonem povinná. I ty nejlepší jezdce ale může někdo srazit, nebo mohou přehlédnout zmrzlou hroudu či plochu, a úraz hlavy v čepici je na světě. Kvůli omezené možnosti lyžování u nás bývají areály o prázdninách nacpané k prasknutí a riziko srážky s jiným jezdcem je relativně vysoké. V neposlední řadě jdete nošením helmy dobrým příkladem svým dětem, které byste bez ní jezdit asi nenechali.

Většina sousedních a alpských států má naopak povinnost nošení helmy uzákoněnou, a to pro děti a mladistvé. Na Slovensku ji musí nosit všechny lyžaři do 15 let, to samé platí v Rakousku s výjimkou Tyrolska a Vorarlberska. V Polsku je tato povinnost do 16 let, ve Slovinsku do 15 let. V Itálii pak do 18 let, povinná je však i na sáňkách.

 

Stát Povinnost nošení helmy Postih
Česká republika Ne, pouze doporučení
Slovensko Ano, do 15 let Zákaz vstupu na sjezdovku
Rakousko Ano, do 15 let (kromě Tyrolska a Vorarlberska) Zákaz vstupu na sjezdovku
Itálie Ano, do 18 let (i při sáňkování) Pokuta až 200 EUR
Francie Ne, bez předpisů
Švýcarsko Ne, bez předpisů
Německo Ne, pouze doporučení
Polsko Ano, do 16 let Pokuta až 5 000 PLN
Slovinsko Ano, do 15 let

 

„Kromě pokuty či zákazu vstupu na sjezdovku vám při úrazu hrozí krácení pojistného plnění. Pojišťovny mohou posoudit absenci helmy jako přitěžující okolnost vzniklou zanedbáním základních bezpečnostních opatření. Léčebné výlohy v zahraničí snadno šplhají do vysokých částek, zejména pokud je poúrazového ošetření účastna horská služba. Při zranění hlavy jde o čas a záchranáři vás do nemocnice pravděpodobně transportují helikoptérou. Taková akce v Alpách běžně vyjde na nižší stovky tisíc korun,“ říká Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

Výluky z cestovního pojištění

My Češi si často neděláme velkou hlavu s dodržováním pravidel. Když ale hrozí, že kvůli tomu přijdeme o peníze, zpozorníme. Nejinak tomu je i v případě dodržování podmínek pojistných smluv, které podepisujete v rámci sjednání cestovního pojištění.

„Pojišťovny často krátí či odmítají plnění z několika důvodů. Prvním je zranění nastalé důsledkem alkoholu či drog. Dále pak pokud úraz nastane při rizikovém sportu, který nemáte pojištěn, typicky lyžování mimo vyznačené sjezdovky,“ říká Martin Thienel z Kalkulátor.cz a dodává: „Dalšími situacemi je léčba onemocnění, které pacient prodělal v nedávné době, těhotenství a porod či pokud se pojištěný neřídil pokyny pojišťovny, například odmítl okamžité ošetření lékařem a zdravotní stav se následně zhoršil. Podobně pak pokud o zranění nebo nemoci pojištěný prokazatelně věděl již v době sjednání pojištění, či porušil bezpečnostní nařízení, jako je právě absence helmy.“

zdroj: Jana Chuchvalcová, ProfiPF.cz

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.