FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Bankovní rada ČNB znovu snižuje základní úrokovou sazbu

Bankovní rada ČNB na svém jednání ve čtvrtek 27. 6. 2024 snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 4,75 % a současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,75 % a lombardní sazby na 5,75 %.

Jak dále uvádí oficiální zpráva ČNB (plné znění zprávy můžete číst zde) po obnovení cenové stability, kdy inflace v únoru a březnu dosáhla 2 % se v následujících měsících pohybovala inflace v horní polovině tolerančního pásma inflačního cíle ČNB – v květnu činila 2,6 %.

S tím, jak se sazby postupně přibližují k neutrálním hodnotám, je pravděpodobné, že bankovní rada tempo zmírňování restrikce měnové politiky na příštích jednáních zpomalí nebo sazby na nějaký čas ponechá na stávající úrovni.

Důvodem, proč neočekávat další výraznější snižování úrokových sazeb, je, že bankovní rada spatřuje na výhledu proinflační rizika. Jejich naplnění by znamenalo, že by se inflace v následujících čtvrtletích odpoutala trvaleji od cíle směrem k horní hranici tolerančního pásma. Proto bankovní rada považuje za nezbytné vytrvat v přísné měnové politice a další snižování sazeb pečlivě zvažovat, případně k němu přistupovat velmi opatrně.
Prohlášení bankovní rady ČNB, 27. 6. 2024

I nadále platí, že prohlášení bankovní rady ČNB znamená pro lidi s penězi na spořících účtech další pokles zhodnocování jejich peněz a dává další argument poohlédnout se po jiných produktech a naopak lidem plánujícím hypotéku zpráva udělá znovu radost. 

My jen připomeneme, že v Pultar a partneři najdeme ideální řešení pro každého z vás. Zavolejte si k nám o schůzku i vy.

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.