V dnešní době čelí majitelé firem různým bezpečnostním rizikům a ochrana majetku je tak pro každého vlastníka prioritou. Pro jejich minimalizaci lze využít celou řadu opatření od bezpečnostních dveří, kamerového systému, až po servis bezpečnostních agentur.
Pan Jirka, majitel společnosti se sanitárním zařízením, vlastní prodejnu s rozlehlým skladem v okrese Praha-západ. Pro zajištění objektu po pracovní době se rozhodl najmout soukromou bezpečnostní agenturu. Smlouva s agenturou spočívala ve vnější ochraně objektu v předem určené době od 18:00 do 8:00 hodin.
V důsledku pochybení zaměstnance agentury, který opustil své pracovní místo předčasně, došlo k vniknutí cizí osoby do objektu a majiteli vznikla škoda v celkové výši 400 000 Kč.
Pojišťovna klienta uplatnila výluku vztahující se k nedodržení smluvních podmínek vůči objednateli služby a pojistnou událost zamítla. Klient nás na radu svého finanční poradce požádal o vyjádření ke stanovisku pojišťovny.
Na základě zaslané dokumentace jsme byli nuceni panu Jirkovi sdělit, že v tomto případě byla škoda zamítnuta pojišťovnou oprávněně. Jedinou možností je pokusit se uplatnit vzniklou škodu vůči bezpečnostní agentuře. Před učiněním samotných právních kroků se pan Jirka pokusil vyřešit situaci mimosoudní cestou.
Nakonec se panu Jirkovi podařilo prostřednictvím mimosoudního narovnání získat odškodné ve výši 300 000 Kč. Majitelé firem by měli vždy důkladně prověřit smluvní podmínky s bezpečnostní agenturou a případně doplnit dodatečné požadavky a klauzule, které by chránily jejich majetek pro případ nedodržení smluvních podmínek.
Zdroj: EUCS.cz
Na koho se obrátit
Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás ohledně vašich otázek k hypotékám kontaktovat