FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Častá a zásadní chyba při prodeji nemovitosti. Vyhněte se jí.

Existuje jedna zásadní (a bohužel častá) chyba při prodeji nemovitosti. Vyhněte se jí. Tou chybou je špatně nastavená prodejní cena. Nesprávným nastavením můžete přijít o dost peněz a může se vám prodej výrazně protáhnout a komplikovat. Proč se chyba stále opakuje a jak optimální cenu určit správně?

Aktuální trh je zcela jiný, než před 12 nebo i 6 měsíci. Velmi výrazně poklesl počet zájemců. Lidé stále bydlet chtějí, ale mají větší obavy z budoucnosti a také je brzdí velmi vysoké úrokové sazby, které dělají bydlení méně dostupné. Aktuálně tedy neplatí, že se prodá cokoliv a za jakoukoliv cenu.

Je z čeho vybírat

Velmi rychle roste počet nabídek na realitních serverech. Na grafu vidíte vývoj od roku 2019, kdy začínal výrazný zájem o koupi bydlení a nabídka se zmenšovala. Vše gradovalo začátkem roku 2021, kdy se prodalo téměř vše.

Od března 2022 je vidět rychlý a strmý nárůst počtu nabídek. Jsou lokality, kde jste dříve spočítali volné byty na prstech rukou. Nyní je ve stejném místě třeba 60 i 90 bytů k dispozici. Je tedy z čeho vybírat.

Stanovení kupní ceny nemovitosti - Počet nabídek na inzerntních serverech

Zlevňuje se

Ekonomickou teorii vidíme v praxi. Klesá počet lidí, kteří chtějí koupit (klesá poptávka) a roste množství nemovitostí k dispozici (roste nabídka). Otěže přebírá kupující, více vyjednává o ceně a může si vybírat. Důsledkem je pokles ceny.

Na dalším grafu je vidět počet zlevněných domů a bytů. Tedy počet nemovitostí, kde na realitních serverech došlo ke snížení ceny. Zřejmý je obrovský nárůst slevovaných nemovitostí, zejména v posledním měsíci.

Stanovení kupní ceny nemovitosti - Počet zlevněných nabídek

Chyba při nastavení ceny

Toto zlevňování je dáno tím, že byla špatně nastavená prodejní cena. Majitelé chtějí prodat za maximum. Požadují ceny z prodejů, které dříve byly v jejich okolí, ale to bylo několik měsíců zpět. Takové ceny už nejsou kupujícími akceptovatelné. To je realita a je potřeba ji přijmout. Dnes sehnat kupce je složitější. Výrazně roste i průměrná cena slevy. Cenu je potřeba nastavit optimálně.

Stanovení kupní ceny nemovitosti - Výše průměrné slevy u bytů a domů

Co z toho plyne pro Vás?

  • Musíte nastavit správně cenu. Příliš nízká cena a přijdete zbytečně o peníze. Příliš vysoká a nebude se prodávat, nebude zájem, začne Vás tlačit čas. Zlevníte. Zájemci to vidí a ucítí vaší potřebu prodat, tlačí na cenu a jste pod tlakem s dalším snížením. Zlevníte znovu a ve výsledku se dostanete daleko níže a ještě to bude trvat delší dobu. Pokud potřebujete prodat nebo o prodeji přemýšlíte, poraďte se s odborníkem, který pomůže nastavit optimální cenu.
  • Určete strategii prodeje. BO! my s klienty nastavujeme strategii prodeje individuálně. Nástroje a taktiky prodeje se dle typu a stavu nemovitosti liší. I dnes umíme udělat aukci a dostat na ní větší počet zájemců, ale je to pro specifické nemovitosti. Poradíme vám a společně připravíme strategii prodeje vhodnou pro vaši nemovitost.
  • Profesionální prezentace je dnes velmi důležitá. Na trhu je daleko více nemovitostí. I ta vaše bude soupeřit s dalšími. Je potřeba, aby vypadala skvěle, aby zaujala. Musíte vyzdvihnout přednosti a předvést ji v nejlepším světle. Je to jako příprava na rande ;-), taky si dáte záležet, jak vypadáte a chcete zaujmout. BO! i v tomto Vám umíme pomoci a zpracujeme profi prezentaci.
  • Nenechte se ukolébat. Chcete prodat nebo prodávat? Konzultujte cenu s odborníkem. Pokud si vyberete makléře, protože kývne na cenu, kterou si řeknete, tak je to na začátku hezký pocit, ale pustili jste se do nebezpečné hry. Jestli s vámi makléř diskutuje cenu, argumentuje, dodá informace, proč to má být jinak, minimálně se pozastavte a zamyslete. Ověřte si jeho odbornost a relevantnost informací a zvažte, zda nedává smysl dát na doporučení odBOrníka. Může Vám to ušetři peníze a čas.

Data využitá v článku partnera B0! reality a finance s.r.o. pochází z nástroje valuo.cz, profesionální nástroje pro analýzu cen na realitním trhu.

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.