Zastavená poptávka posledních 2 let se vrací ke slovu. Svou roli sehrává snižování sazeb hypotečních úvěrů. Již nyní nové sazby pomalu prolamují hranici 5 % p.a.
Větší poptávce po hypotékách nahrává i zrušení ČNB ukazatelů, DTI a DSTI. Tyto ukazatele hlídaly banky, jakou výši úvěru a jakou měsíčné splátku mohou klientovi maximálně nabídnout. Dočasné vypnutí těchto parametrů otevírá možnost nastavit individuální podmínky jednotlivých případů.
Zpravidla to funguje tak, že poradce ve spolupráci s klientem připraví návrh řešení a pokud bance dává řešení smysl, je doporučeno ke schválení. Mohou tak projít případy financování, která v minulých letech neměla šanci na úspěch.
Jak na snížení sazby?
Banky se hrdě hlásí k tomu, že s klienty budou ochotně otevírat téma snížení sazby v průběhu splácení, aby o klienta nepřišli. Praxe je ale taková, že banka nabídku snížené sazby sama iniciovat nebude. Proč by se dobrovolně připravovala o svůj zisk. Pokud se klientovi přiblíží termín refixace, zpravidla mu v prvním kole nabídne i vyšší sazbu než by dostal klient nový. Prostě to na klienta zkusí.
Klient musí převzít iniciativu sám. Je potřeba otevřít s bankou jednání a o rozumné sazbě začít jednat. Pokud neměníte něco zásadního v nastavení hypotéky, bývá pro Vás nejefektivnější řešení zůstat u stejné banky a vyjednat si podmínky, než podstupovat proces vyřízení nové hypotéky, tzv. refinancování, a s tím spojené poplatky.
Často se setkávám s tím, že klienti neví „jak na to“. Kdy je vhodná doba žádat, jak žádost formulovat nebo na koho se obrátit. Tyto požadavky se jednají přímo s tzv. retenčním oddělením jednotlivých centrál. Každá banka má pro tyto požadavky většinou vyhrazený email, na který se požadavek zasílá. Pro snížení sazby chce banka zpravidla doložit konkurenční nabídku jiné banky a vysvětlit důvody, proč by měla nižší sazbu nabídnout. Většinou dojde k výměně několika e-mailů než se povede vyjednat výsledek. Nová úroková sazba je pak stvrzena podpisem Dodatku k úvěrové smlouvě.
MMB ukončila spolupráci
Nakonec bych ještě zmínila zprávu posledních dnů v oboru hypotečních úvěrů. Moneta Money Bank oznámila ukončení spolupráci se zprostředkovateli hypotečních úvěrů. Následně se banka pustila do masové mediální reklamy s velmi nízkými sazbami, aby zacílila na klienta napřímo. Sazby vypadají velmi slibně, ale zkusme nakouknout pod pokličku. Banka na sazbě nemá téměř žádnou marži. Otázka je, kdy si ji hodlá od klientů vybrat? Nový sazebník od března to vcelku dobře objasňuje. Jakmile potřebujete řešit nějakou změnu, může se Vám nemile prodražit. Podle dostupných dat se vloni významně propadl i tržní podíl Moneta Money Bank. Na celkovém počtu zprostředkovaných úvěrů. TOP trojice trhu ČSOB, ČS a KB mají dohromady podíl 72 %, Moneta Money Bank nepřekročila 4 %. Uvidíme, jak dlouho tu s námi Moneta, jako poskytovatel hypotečních úvěrů, s touto strategií vydrží. Úroková sazba není vše. Buďte při výběru hypoteční banky opatrní.
Pokud se Vás některé z témat týká a nechcete se do jednání s bankou pouštět sami, můžete se na mne obrátit. Pomohu Vám zvážit vhodné kroky a vyjednat s bankou lepší podmínky.
Lenka Jonášová | hypoteční specialista Pultar a partneři s.r.o.
Na koho se obrátit
Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat