V roce 2022 byl servis společnosti Pultar a partneři v odborné veřejnosti označen jako servis, který nejvíce chrání klienty před nekalými obchodními praktikami. Je to dáno vlastní povahou servisu, kdy klient dává všechny své smlouvy do péče nám a doma mu nic nezůstává. A jak se říká „kde nic není, ani smrt nebere“. Velice často se na nás klienti obracejí s informacemi, že jim „někdo z banky, pojišťovny“ volal a že by rád přijel na „kontrolu“ jejich produktů. Klienti těmto telefonátům oponují slovy, že je to zbytečné, že doma žádnou dokumentaci nemají, že mají svého poradce. Přes tato upozornění však ti nejotrlejší, říkejme jim prodejci, k domovu klienta zamíří a zkusí štěstí (někdy i s lahví vína v ruce). Tam nastupuje jejich rozčarování z toho, že opravdu není co „kontrolovat“. A v danou chvíli se tito prodejci odkopávají definitivně. Reagují podrážděně – proč jim to nikdo neřekl, jeli zbytečně, ti drzejší ještě argumentují vzniklými náklady. Klienti takto poznávají odvrácenou stranu finančně poradenské branže. Naši klienti za toto poznání platí naštěstí jen ztrátou času a nepříjemnou, někdy i humornou, vzpomínkou. Humorná je například situace, kdy se prodejce po zjištění, že není co kontrolovat, dožaduje zpět darované lahve vína 😊. Jak se tedy před těmito praktikami chránit?
Předně doporučujeme mít svého osvědčeného a stálého poradce. Při jeho výběru se řiďte důležitými pravidly. Zjistěte si o něm reference od dalších klientů, podívejte se do veřejně přístupného registru ČNB a zjistěte si, pro jakou společnost pracuje a hlavně, jak dlouhé má zkušenosti. Často klienti zjistí, že jejich „poradce“ nemá ani licenci od ČNB. Pracuje totiž pouze jako tipař pro nějakého dalšího poradce. Zpravidla se jedná o věkem juniorní osoby, které finanční poradenství berou jako brigádu při studiu na školách. Dalším kritériem pro výběr poradce je jeho zázemí. To že poradce nemá vlastní zázemí, schází se s klienty po kavárnách, v obchodních centrech je varovným signálem, že taková spolupráce nemusí trvat dlouho. Tolik ve stručnosti několik doporučení k výběru poradce.
Dalším nešvarem jsou nevyžádané telefonáty. Od 1. července 2022 vešla do praxe novela zákona o elektronických komunikacích, jejíž součástí je zákaz nevyžádaných telefonátů neboli takzvaného telemarketingu. Nově se automaticky bude předpokládat, že spotřebitele telemarketingové hovory obtěžují a nemá o ně zájem, a pokud nedá předem výslovný souhlas, nemůže být „telešmejdy“ kontaktován. Již tedy není možné, aby vám kdokoli bez vašeho předchozího souhlasu volal. Nedělám si iluze, že nevyžádané telefonování ihned skončí, ale je to krok správným směrem. Naše doporučení je, než si někoho pozvete domů, zavolejte svému poradci a konzultujte s ním další postup.
Posledním a asi v tuto chvíli nejčastějším tématem jsou nabídky na vysoké zhodnocení peněz. Prodejci velmi často využívají vysoké inflace a s tím spojené obavy lidí ze znehodnocení jejich úspor. Nabízejí různé možnosti „zaručených“ a „garantovaných“ výnosů investic. Často jsou klienty zmiňovány dluhopisy a realitní projekty. Často se právě do realitních projektů investuje prostřednictvím dluhopisů. Avšak pozor: dluhopis v žádném případě neznamená garanci. Jedná se stále o půjčku peněz někomu s podnikatelským záměrem. A teprve úspěšná realizace podnikatelského záměru bude v daném okamžiku znamenat vrácení zapůjčených peněz a možná i sjednaného úroku. Lidé si často spojují termín dluhopisu se státními dluhopisy, kde je pravděpodobnost úspěchu vysoká. Nikoli však garantovaná. Stejný pozor je potřeba mít i před investicemi do realitních projektů. Ano, ceny realit stoupají. Bohužel však také stoupají ceny stavebních prací a materiálů. Takže stejně jako u dluhopisů, může i v investici do realitních projektů dojít ke krachu podnikatelského záměru a tím i ke ztrátě investovaných prostředků.
Suma sumárum. Je dobře mít sestavený investiční plán zkušeným investičním poradcem. Je dobře se tohoto plánu držet. Obzvláště v těžkých dobách nejistoty, vysoké inflace a poklesu investičních trhů. Je důležité diverzifikovat své prostředky do různých typů nástrojů. Již naše babičky správně říkaly: Nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku!
Chcete vědět, jak takový investiční plán vypadá? Jak ho sestavit? Domluvte si se mnou nezávaznou schůzku.
Ing. Jaroslav Pultar, privátní investiční poradce
Na koho se obrátit
Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat