FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Prověřené zásady úspěšného investování

Pro investory náročný rok 2022 je za námi. Jaký bude rok 2023?

Pojďme si zopakovat 4 důležité zásady úspěšného investování:

  • Investujete dlouhodobě
  • Nesnažte se načasovat trh
  • Diverzifikujte
  • Nepanikařte

Více už v našem videu…

PŘEPIS VIDEA

Vážení klienti, v těchto Záblescích z majáku se chci věnovat investicím.

Loňský rok, 2022, byl pro investory náročnou výzvou. Za posledních 50 let byly jen 3 roky s horšími výsledky akciových trhů. Pro dluhopisy byl rok 2022 dokonce nejhorší rok v celé historii. Poklesům se tak nevyhnuly ani investiční portfolia v Edwardovi.

Pokud si tedy prohlížíte svůj roční výpis, je zcela přirozené, že se Vás mohou zmocnit pochybnosti a nepříjemné emoce.

S řadou z vás jsem již od začátku roku osobně hovořil a proto považuji za důležité pro všechny tímto způsobem připomenout prověřené zásady úspěšného investování. Společným cílem v těchto chvílích je jediné: neudělat neuvážlivým rozhodnutím se svými investicemi chybu, která by Vás mohla stát peníze.

Uvádíme 2 grafy. Na prvním je vidět pokles Edward portfolia MP7 Nobelovy nadace v roce 2008 v kontextu sledované historie až do roku 2023. Na druhém pak vidíte nejdéle trvající propady amerických akcií od roku 1970 do roku 2020 – jsou zde vidět propady v období ropné krize, krachu akciové burzy, bankovní krize a také dopad covidu na světové hospodářství. Každý pokles má jiný průběh, je jinak dlouhý, ale po každém následoval růst.

  • Investujete dlouhodobě. Kolísání trhů, včetně výrazných propadů jako tento, jsou přirozenou součástí investování a jsou i přirozenou součástí našeho plánu. Proto je potřeba investovat dlouhodobě a nechat investicím dostatek času, aby poklesy překonaly, začaly znovu růst a nám přinesly požadovaný výnos.
  • Nesnažte se načasovat trh. Bohužel nikdo nemáme křišťálovou kouli a předvídat co se stane zítra, za týden nebo za rok je sázkou do loterie. Proto není ani možné úspěšně určit, zda, nebo kdy z investice na čas vystoupit. A ještě složitější je pak najít správný čas na návrat. Jediná časem prověřená strategie je proto koupit dobře diverzifikované (rozložené) portfolio kvalitních investic a to dlouhodobě držet.
  • Diverzifikujte (rozkládejte riziko). V Edwardovi vlastníte portfolia složená z různých tříd aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo zlato, prostřednictvím více než 10 ETF fondů. Každý tento ETF fond vlastní několik desítek nebo stovek akcií a dluhopisů z různých zemí v různých světových měnách. Ani takto rozložené portfolio se sice nevyhne výkyvům hodnoty, ale snižuje riziko, že přijdeme o peníze a maximalizuje pravděpodobnost, že dosáhneme vytyčených finančních cílů.
  • Nepanikařte. Pamatujte, že Vaše chování je důležitější než chování Vašich investic. Je proto potřeba nepodléhat strachu či zklamání a místo toho se disciplinovaně držet plánu a uvedených prověřených zásad. Pokud dokážete v těžkých dobách jako je tato, investovat více peněz, své dlouhodobé výsledky tím můžete naopak zlepšit.

Rok 2023 je na začátku. Ceny většiny aktiv jsou významně nižší než před rokem a mají tak dobrý potenciál k růstu. Přesto nedokážeme určit, jak se budou trhy chovat v příštích týdnech a měsících. Je proto důležité mít jasně definované finanční cíle, investiční plán a mít disciplínu dodržovat prověřené investiční zásady. To všechno máme spolu nastaveno. Máme prostředky rozděleny do 3 šuplíků, které nám zajišťují dostatek prostředků na nastavené cíle. Držme se léty odzkoušených pravidel, buďme trpěliví, počkejme si na růže. Role nás, investičních specialistů je být investorům v těchto dobách zejména mentální oporou.

Pokud potřebujete, domluvme si spolu schůzku, telefon nebo online setkání. Jsem tu pro Vás a budu vás, nejen touto cestou, i nadále o vývoji trhů informovat. Zvládli jsme s klienty krizi před 14 lety, zvládneme to i nyní. Máme na to zkušenosti. Jsme Pultar a partneři, Váš maják ve světě financí.

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat. Velmi rádi vám poradíme.

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.