FB Pixel
Skip to content Skip to footer

Spořit nebo investovat?

V současné době, kdy ceny neustále rostou, lidé přemýšlejí, jak ochránit své prostředky. Na schůzkách se nás ptají, jestli je lepší peníze odkládat do banky na běžný či spořící účet, nebo jestli existují jiné možnosti. Investování je pro řadu lidí poměrně neprobádanou oblastí a tak je pochopitelné, že co je neznámé, tak toho se bojíme.

Při každodenních schůzkách našim klientům vysvětlujeme pravidla a zákonitosti investování. Srovnáváme výhody a rizika obou cest. Velice záleží na cílech, pro které jsou prostředky určeny. Kdy se mají stát, jaká je pravděpodobnost, že v daném čase se cíle budou realizovat a kolik na jejich realizaci budeme potřebovat peněz. Bohužel vidíme, že nástroje, které byly pro zhodnocení volných prostředků dostatečné ještě v roce 2021, již nyní zdaleka nemají takový efekt. Je to dáno rychle rostoucí inflací, která výnosy klasických nástrojů rychle překonala. Proto více než jindy tedy platí pravidlo, že kdo chce porazit inflaci, nemá jinou cestu než investovat. Chcete se dozvědět, jaké nástroje použít a jak je smysluplně poskládat? Rádi Vám možnosti představíme.

Zeptali jsme se Ing. Jiřího Pecha, jak to vidí on.

Banky a záložny navyšují sazby, jaký má dopad na zájem o spořicí účty, resp. termínované vklady, cítíte větší zájem?

Zájem se zvedá o všechny typy produktů, které nabízejí vyšší zhodnocení. Vklady následovaly inflaci až o něco později (se zvýšením sazeb) a dost klientů tím pádem začalo vyhledávat investiční produkty. Stejně tak velká část klientů chce co nejvíce eliminovat vliv inflace a v takovém případě se už investičním produktům nevyhnou. Nicméně je třeba dodat, že při neuváženém výběru pak na sebe mohou vzít výrazně vyšší rizika, než které jsou následně ochotni nést.

O co je větší poptávka o spořicí účty, nebo termínované vklady?

Všeobecně v našich datech vidíme vyšší poptávku po termínovaných vkladech. Současná situace však nahrává spíše otáčení kratších termínovaných vkladů, které jsou tím pádem více dostupné. Není mnoho klientů, kteří by si nyní zřizovali víceleté vklady.

Jaká je na trhu obecně situace? Probíhá konkurenční boj formou lepších úroků?

V rámci hypoték je cítit silná konkurence a sazby nerostou tak rychle. V rámci spořicích produktů už je situace horší a klienti, kteří hledají vyšší sazby, se musí už po trhu více rozhlížet. Je zde velký prostor pro menší hráče, kteří mezi sebou soupeří s nabídkou lepší sazby. U nich je však třeba se dobře podívat do podmínek vkladu, a to hlavně u vyšších vkladů, kde bývá nejčastěji zakopaný pes, typicky že hezký úrok se vztahuje jen na část prostředků do určitého limitu.

Došlo k oživení stavebního spoření?

Zatím ho nepozorujeme. Mnoho klientů dokáže získat dlouhodobě lepší úročení (včetně státní podpory) na jiných produktech, což považujeme za smutné.

Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Na koho se obrátit

Zaujal vás tento článek? Neváhejte nás kontaktovat

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.