FB Pixel
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
hr_inner@2x

S rostoucí inflací se roztrhl investiční pytel. Lidé zjišťují, že peníze na běžných a spořicích účtech rychle ztrácí na svých hodnotách. I ti nejkonzervativněji smýšlející lidé začali vyhledávat možnosti investování, aby se jejich úspory nějak zhodnotily.

Této situace se bohužel chytli i lidé – „poradci“, kteří nemají řádné licence a nabízí různé neregulované či dokonce podvodné investice. Mohou jimi být např. rizikové dluhopisy, různé projekty na kryptoměny a tokeny, chytlavé jsou zejména investice do různých realitních projektů. Nebo také alternativní fondy (dle § 15 ZISIF), které se momentálně hojně rozrůstají a tváří se důvěryhodně – též ale patří k neregulovaným investicím.

Lidé, kteří takové fondy či jiné podobné neregulované investice nabízí si také říkají finanční poradci a poškozují reputaci naší profesi. ČNB zpřísňuje podmínky licencovaným finančním poradcům a tak se propast ještě zvětšuje.

Co jsou alternativní fondy vlastně zač?

Prvním varovným signálem je, že obchodník začne svou řeč slovy: Vážený kliente, abychom vám přinesli co největší zisk, musíme pracovat trochu mimo dozor ČNB, abychom co nejlépe optimalizovali zisky a neplatili různé zbytečné poplatky. V praxi to však znamená jediné, že s klientskými penězi se může stát vlastně cokoli.

Typickým prvkem investičních podvodů je právě takzvané Ponziho schéma pojmenované podle podvodníka Charlese Ponziho, který přesvědčil tisíce lidí, aby investovali do předplacených poštovních poukázek. Jak poznat tento typ podezřelého obchodu? „Pokud je něco příliš dobré na to, aby to byla pravda, jedná se obvykle o Ponziho schéma,“.

NCOZ řešila například kauzu týkající se společnosti J.O. Investment, kterou založil 28letý poradce. Při jednáních jeho poradci nabízeli dlouholeté burzovní zkušenosti a slibovali vysoké zisky. Těch se nikdo nedočkal. Policie zatím eviduje přes 2000 poškozených a škodu přesahující jednu miliardu korun. Pozor si tedy dávejte na věk těchto „specialistů“.

O dalším podobném příběhu se můžete dočíst například zde, popřípadě si přečtetě jiné takové varování níže. Dávejte si pozor na to s kým investujete a jaký servis od něj při tom čerpáte.

Dalším prvkem, a musím říci, že velmi dobře fungujícím, jak nalákat důvěřivé investory, je skutečnost, že společnosti často využívají v reklamě známé osobnosti, zejména přední sportovce. Bohužel to velmi dobře funguje a tyto společnosti vědí, proč to dělají. Příkladem může být společnost WSM, která byla dokonce hlavním sponzorem 1. hokejové ligy. Jednatel společnosti WSM Bohemia čelí před soudem obvinění z toho, že při podvodech s takzvanými roboty na devizovém trhu připravil 7801 investorů celkem nejméně o 2,25 miliardy korun. Je asi jasné, kdo že sponzorské peníze si ve velké míře platili svými investicemi hráči samotní.

Pozor si dejte i na možné zneužívání dobrého jména České národní banky, podobně jako to některé podvodné firmy dělají u dluhopisů. Když je fond registrován u centrální banky, ještě to neznamená, že na jeho činnost ČNB aktivně dohlíží, jako je tomu třeba u bank nebo u podílových fondů. Když vám tedy někdo bude tvrdit, že je registrovaný v seznamu ČNB, samo o sobě to nic neznamená.

U dluhopisů často klienti argumentují, že jsou bezpečné a garantované. Je to omyl. Pozor. Zjednodušeně řečeno. Dluhopis je potvrzení o tom, že jste někomu půjčili peníze na jeho podnikatelský záměr. Dluhopis pouze říká, že když se tomu, kdo dluhopis vydal, bude dařit, tak vám ve stanovenou dobu zapůjčené peníze vrátí a přidá k tomu sjednaný výnos. Ale pokud se mu podnikatelský záměr nepodaří úspěšně zrealizovat, není z čeho prostředky vrátit, natož vyplácet zisky.

Nenechte své peníze investovat nelicencované „odborníky“, kteří vám naslibují krásné výnosy s utajenými vysokými riziky. Poraďte se raději s někým, kdo financím skutečně rozumí a doporučí vám regulované investice pod dohledem ČNB, které snižují investiční riziko a jsou bezpečné. Správné investování spočívá spíše v diverzifikaci (rozdělit svůj majetek do více „hromádek“) a také o správných finančních návycích, které vám finanční kouč pomůže vybudovat.

Chcete mít jistotu, že vám investice nabízí kvalifikovaný člověk a nemusíte se o své investované peníze bát?

Máme pro vás několik signálů, které vám pomůžou s rozhodováním:

  • Zjistěte si, zdali je finanční poradce řádně licencován a má patřičné vzdělání z oblasti financí
  • Na prvním místě se bude zajímat o vaše finance komplexně, zjistí vaše finanční návyky a stanoví si s vámi cíle, kterých chcete dosáhnout.
  • Nesnaží se vám prodat jen určité produkty, které jsou „výhodné“ ale ukáže vám celkově, jak by mělo vaše portfolio vypadat, jak zajistit svůj příjem a nejlépe cestu k finanční nezávislosti či ke klidné rentě.
  • Na první schůzce vás rozhodně nebude vést k podpisu nějakých smluv. Zpracuje vám nejprve finanční plán, na který se společně podíváte.
  • Vždy byste měli mít na výběr. Finanční kouč/poradce vám ukáže cesty a je jen na vás, zdali si vyberete tu či onu. Nic vám nenutí.
  • Bude chtít s vámi navázat dlouhodobou spolupráci a vidět se s vámi minimálně jednou ročně, aby se ujistil, že nastavené produkty korespondují s vaší životní situací.
  • Mluví za něj reference. Zeptejte se finančního kouče/poradce, zdali vás může odkázat na své spokojené klienty, kteří mohou říct s odstupem času, co konkrétně jim spolupráce přinesla.

Pokud zvažujete nějakou lákavou nabídkou, ale po přečtení těchto řádků/poslechu těchto Záblesků z majáku si nejste jistí, ozvěte se mi a vše v pohodě a klidu našich kanceláří probereme.

Záblesky z majáku - PREMIUM klienti

Poslouchejte dál Záblesky z majáku, v plné verzi v rámci našeho prémiového servisu k nalezení ve vaší klientské sekci, jsme tu pro vás.

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.

   

Budeme i vaším majákem ve světě financí

Vložením svého e-mailu se přihlásíte k odběru novinek nejen ze světa financí a investic.